Przejdź do zawartości

2007-10-16: Kwaśniewski kończy z polityką?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 października 2007
Aleksander Kwaśniewski

"Dziennik" podał, że "po wyborach Aleksander Kwaśniewski wycofa się z polityki i wróci do swojego wcześniejszego zajęcia - będzie wykładał w Stanach Zjednoczonych".

"Ma swoje zobowiązania uniwersyteckie. To jest sprawa numer jeden. Musiał to przerwać ze względu na kampanię. Teraz wróci do wykładów. A co dalej? Zobaczymy. Na pewno trudno sobie wyobrazić, jaką funkcję miałby teraz w Polsce pełnić, bo przecież przez dwie kadencje był prezydentem" - tak całą sprawę komentuje najbliższy współpracownik byłego prezydenta, Waldemar Dubaniowski.

Stwierdził on również, że były prezydent mógłby podjąć działania w polityce zagranicznej, np. na czele Rady Europy. "Kwaśniewski ma duże doświadczenie w sprawach europejskich. To może być dobra kandydatura" - stwierdziła Martine de Carne, rzecznik francuskiego przedstawicielstwa przy UE. Podkreśliła ona również, że równie dobrymi kandydatami na to stanowisko są: Tony Blair i Jean-Claude Juncker (premier Luksemburga). "Tą sprawą zajmiemy się wtedy, kiedy traktat zostanie podpisany, a potem ratyfikowany. To znaczy w 2009 roku" - powiedział Francois Head, rzecznik Rady UE.

Kwaśniewski jednak na razie chce wypromować LiD. Wczoraj można było go zobaczyć w telewizyjnej debacie z Donaldem Tuskiem. Pod koniec tygodnia były prezydent wystąpi na konwencji wyborczej. Jego żona, Jolanta Kwaśniewska przyznaje, że to "pan Olejniczak zakłada pewne rozwiązania, mówiąc, że najlepszym kandydatem na premiera byłby mój małżonek. Ja takiej deklaracji w ustach mojego małżonka nigdy nie słyszałam".

Źródła[edytuj | edytuj kod]