Przejdź do zawartości

2007-10-16: Kostaryka wchodzi do układu o wolnym handlu z USA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 października 2007
Kostaryka

Prezydent Kostaryki, Oscar Arias, ogłosił, że jego naród wyraża wolę przystąpienia do układu o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

„Większość przeliczonych głosów pozwala stwierdzić, że umowa została zaakceptowana w referendum” – powiedział Arias. Układ pozwoli Kostaryce na szerszy dostęp do rynku USA.

Krytycy układu wskazują na ryzyko zaburzeń gospodarczych i dotychczasowej polityki społecznej państwa.

„Obywatele Kostaryki powiedzieli tak układowi o wolnym handlu i dla mnie jest to święte życzenie” – powiedział Arias w telewizyjnym wystąpieniu do narodu.

Z 89% policzonych głosów 51,7% jest za układem.

Pięć innych krajów Ameryki Centralnej: Gwatemala, Salwador, Honduras, Nikaragua, i Republika Dominikańska tworzące Centro-Amerykański Układ o Wolnym Handlu (Central American Free Trade Agreement - Cafta) już ratyfikowało umowę.

Zwolennicy układu handlowego mówią, że jest on wyjątkową szansą dla tego małego kraju. Według nich układ pozwoli przyspieszyć pozytywne procesy gospodarcze, wyróżniające Kostarykę, która przez wiele lat cieszyła się większą stabilnością, wyższym standardem życia i usług publicznych niż jej sąsiedzi z Ameryki Centralnej.

Oparta na eksporcie kawy, bananów i wołowiny Kostaryka, regularnie dywersyfikuje swoją gospodarkę. Od lat 90. inwestuje się w produkcje komputerowych mikroprocesorów oraz główne źródło dochodów, turystykę.

Pozytywny obraz kraju (Kostaryka określana jest "Szwajcarią Ameryki Centralnej") został wystawiony na próbę w 2004 r. po tym jak dwóch byłych prezydentów zostało oskarżonych a następnie aresztowanych za przestępstwa korupcyjne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]