Przejdź do zawartości

2007-10-15: Hurwicz, Maskin i Myerson otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 15 października 2007
Leonid Hurwicz

Leonid Hurwicz, Eric S. Maskin i Roger B. Myerson otrzymali dziś Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Wyróżnieni zostali za pracę nad "mechanism design theory".

Królewska Szwedzka Akademia Nauk podała, że dzięki tej teorii można "odróżnić sytuacje, w których rynki funkcjonują dobrze od tych, w których rynki funkcjonują źle. Pomogła ona określić ekonomistom skuteczne mechanizmy rynkowe, schematy regulacji i procedury wyborów. Dziś mechanism design theory odgrywa główną rolę w wielu dziedzinach ekonomii oraz w naukach politycznych".

"Klasyczna metafora Adama Smitha o niewidzialnej ręce odnosi się do sposobu, w jaki rynek zapewnia w idealnych warunkach efektywną dystrybucję skąpych środków. Jednak w praktyce zwykle nie ma idealnych warunków. Na przykład konkurencja nie jest zupełnie wolna, konsumenci nie dysponują pełną informacją, a pożądana przez jednostki produkcja i konsumpcja może ze sobą nieść koszty społeczne, a jednocześnie przynosić różne korzyści" - podkreśliła Królewska Szwedzka Akademia Nauk w Sztokholmie.

"Można ją zastosować niemal we wszystkich dziedzinach. Obecnie zachodzi interesujące zjawisko polegające na tym, że coraz więcej towarów jest sprzedawanych przez Internet, a my właściwie nie wiemy, jak działa ten rynek. Można w tym przypadku zastosować tę metodę i wielu ekonomistów próbujących zrozumieć działanie rynku internetowego ucieka się właśnie do tego rodzaju analizy" - powiedział Per Krusell, członek Komitetu Noblowskiego.

"Cieszę się, że uznano ją za ważny nurt we współczesnej ekonomii. To dla mnie zaskoczenie. Myślałem, że mój czas już minął. Czasem mi mówiono, że jestem na liście ścisłych faworytów, ale w miarę, jak czas płynął i nic się nie działo, przestałem się spodziewać tego wyróżnienia, bo ludzie znający moją pracę stopniowo wymierali. To miła niespodzianka. Pieniądze przydadzą mi się jako emerytowi" - stwierdził prof. Leonid Hurwicz.

Leonid Hurwicz urodził się w 1917 roku w Moskwie. Obecnie ma 90 lat. W 1938 roku został absolwentem prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie zajął sie ekonomią. Gdy wybuchła II wojna światowa znajdował się on w Szwajcarii. Wówczas postanowił, że nie wróci do Polski. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych. "Gdybym w tym momencie znajdował się jeszcze w Polsce, prawdopodobnie byłbym jedną z ofiar Auschwitz" - stwierdził Hurwicz, który jest żydowskiego pochodzenia. W latach 1938-1939 studiował w London School of Economics. Nauke pobierał również w Instytucie Wyższych Studiów Międzynarodowych w Genewie, na Uniwersytecie Harvarda oraz na Uniwersytecie Chicagowskim.

Obecnie przebywa na emeryturze. Wcześniej był profesorem University of Minnesota w Minneapolis. Jest najstarszą osobą, która otrzymała Nagrodę Nobla.

"Ekonometria w każdym sensie, również ekonomia matematyczna. W latach 90-tych, kiedy w Europie Środkowej zaczęły się przemiany, bardzo interesował się modelowaniem transformacji. Miałam okazję zetknąć się z profesorem Hurwiczem, gdy miał u nas wykłady. Były znakomite, czuło się ogromną wiedzę, ogromne wyczucie zjawisk ekonomicznych" - powiedziała prof. Maria Podgórska, dyrektor Instytutu Ekonometrii SGH. Na uczelni tej Hurwicz otrzymał tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Badania Hurwicza kontynuują prof. Erik Maskin z Uniwersytetu w Princeton i prof. Roger Myerson z Uniwersytetu w Chicago.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]