2007-10-14: Wizyta robocza Lecha Kaczyńskiego w Niemczech

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 14 października 2007
Przylot do Niemiec
Lech Kaczyński i Angela Merkel
Lech Kaczyński i Angela Merkel

12 października 2007 r. Lech Kaczyński spotkał się w Berlinie z Kanclerz RFN Angelą Merkel. Przed spotkaniem, Prezydent Lech Kaczyński powiedział:

„Bardzo się cieszę, że jestem kolejny raz w Berlinie, piąty już raz w trakcie mojej kadencji jako Prezydenta Rzeczpospolitej. Istotnie 18 i 19 października czeka nas tak zwany Szczyt Lizboński. Jestem optymistą, w każdym razie, jeśli wszystkie informacje, które do mnie docierają są prawdziwe, to myślę, że ten szczyt skończy się sukcesem. Mówiłem o tym przed kilkoma dniami w Paryżu i myślę, że dziś będziemy mogli to potwierdzić. Oczywiście są jeszcze szczegóły do uzgodnienia. Te szczegóły w jednym, czy w dwóch przypadkach są dość istotne. Głęboko wierzę, że ten szczyt skończy się sukcesem. Są pewne sprawy bilateralne pomiędzy nami, nie wiem, czy dzisiejsza rozmowa to będzie odpowiednio dużo czasu, ale na pewno trzeba będzie rozmawiać.”

Po powrocie do Warszawy Prezydent Lech Kaczyński powiedział dziennikarzom:

„Rozmowa z Panią Kanclerz była bardzo sympatyczna, dotyczyła problemów związanych z najbliższym szczytem Unii Europejskiej. Myślę, że ten szczyt zakończy się sukcesem, również biorąc pod uwagę postulaty naszego kraju. Oczywiście, dzisiaj Niemcy nie sprawują prezydencji, ale wziąwszy pod uwagę to, że Niemcy są państwem prawie 80-milionowym, w jakimś sensie zgodnie z umową z Portugalią i Słowenią sprawują trójprezydencję czy współprezydencję, wziąwszy pod uwagę moje wcześniejsze rozmowy z Panem Prezydentem Sarkozym – widzę przyszłość optymistycznie. Na samym końcu rozmowy uzgodniliśmy, że potrzebne jest spotkanie dwustronne, ale już po szczycie i po wyborach w Polsce. Spotkanie, które będzie dotyczyło problematyki bilateralnej, nie do końca prostej, ale to spotkanie uzgodnimy po tych zdarzeniach, o których mówiłem. Powtarzam – atmosfera rozmowy, jak zresztą zawsze z Panią Kanclerz, była bardzo dobra. Jestem optymistą także, jeżeli chodzi o problemy bilateralne, chociaż ich w tej chwili nie brakuje i nawet ich przybywa”

Źródła[edytuj | edytuj kod]