2007-10-13: Włoscy neonaziści bawili się w Dachau

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 13 października 2007
Dachau
Dachau
Dachau, maj 1945 r.

Grupa neonazistów z północnych Włoch urządzająca sobie zabawę w niemieckim hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Dachau – takie zdjęcia przedstawia najnowsze wydanie tygodnika „L’espresso”.

Neonaziści należeli do grup uprawiających – jak nazywa ją autor artykułu – „turystykę Holokaustu”, podróżując szlakiem faszystowskich obozów i więzień. Wycieczki takie mają na celu odwiedzanie miejsc pamięci w celu dopuszczania się w nich skandalicznych wybryków i bezczeszczenia pamięci ofiar Holokaustu.

Fotografie, które zamieszcza „L’espresso” zostały skonfiskowane przez włoskich karabinierów podczas specjalnej operacji skierowanej przeciwko faszyzującym grupom.

Siedmiu przedstawionych na zdjęciach neonazistów zostało już skazanych na karę od roku do 2,5 roku więzienia. Karabinierzy odkryli także, iż kontakty rozbitej grupy sięgały poza Włochy. Współpracowali oni z organizacjami o podobnym charakterze w Innsbrucku, Wiedniu, Linzu, Dreźnie, Berlinie, Monachium i Norymberdze.

W skali europejskiej, stosunek włoskich władz do walki z organizacjami skupiającymi neonazistów, czy otwarcie sympatyzującymi z ideami faszyzmu jest stosunkowo ostry, a działania represyjne skuteczne. Choć w Niemczech, Czechach czy Polsce działa wiele podobnych grup, to władze tych krajów zazwyczaj podejmują w stosunku do nich jedynie środki monitorujące działanie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]