2007-10-12: Sojuz TMA-11 dotarł do ISS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Załoga Sojuza TMA-11, stoją od lewej: Sheikh Muszaphar Shukor, Jurij Malenczenko i Peggy Whitson
piątek, 12 października 2007

W piątek rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-11 z pierwszym malezyjskim astronautą Sheikhiem Muszapharem Shukorem na pokładzie po dwudniowym locie przycumował do krążącej na orbicie okołoziemskiej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Połączenie ze stacją znajdującą się 400 kilometrów nad Ziemią nastąpiło o 16:50 czasu warszawskiego i obyło się bez przeszkód. Informację tą podało rosyjskie centrum lotów kosmicznych.

Na pokładzie statku znajduje się mieszana, międzynarodowa amerykańsko-rosyjska załoga w składzie: dowódca amerykański Peggy Whitson (pierwsza kobieta jako dowódca załogi), Rosjanin Jurij Malenczenko oraz malezyjski kosmonauta Sheikh Muszaphar Shukor.

Na stację ISS przybyła dwuosobowa 16. stała załoga złożona z dowódcy Amerykanki Peggy Whitson i Rosjanina Jurija Malenczenko.

Zastąpią oni na stacji kosmicznej rosyjskich kosmonautów Fiodora Jurczychina i Olega Kotowa, którzy wracają na Ziemię.

Peggy Whitson będzie też pierwszą kobietą w historii zawiadującą załogą stacji ISS.

35-letni dr Shukor spędzi na stacji ok. dziewięciu dni. Będzie pomagał przy przeprowadzaniu doświadczeń naukowych m.in. badających wpływ nieważkości i promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe.

Szejk Muszaphar Shukor, muzułmanin, podczas pobytu na na ISS ma przeprowadzać naukowe eksperymenty. Jego wizyta na stacji kosmicznej odbędzie się w trakcie muzułmańskiego święta – Ramadanu, kiedy wiernych od świtu do zmierzchu obowiązuje ścisły post.

Dr Shukor, lekarz i model, od roku przygotowywał się do misji w podmoskiewskim Gwiezdnym Miasteczku. Jego rodzice oglądali start rakiety nośnej Sojuz, modląc się i płacząc.

Dwaj z trzech członków załogi – Rosjanin Jurij Malenczenko i Amerykanka Peggy Whitson – pozostaną na stacji przez sześć miesięcy i zastąpią Fiodora Jurczychina i Olega Kotowa.

Malezyjczyk Shukor spędzi na stacji dziewić dni i 21 października powróci na Ziemię z dotychczasową załogą, kapsułą starego Sojuza TMA-10 wraz z kończącą swoją misję 15 Załogą, Fiodorem Jurczychinem i Olegiem Kotowem.

Obecnie statki Sojuz dowożą na ISS rosyjskie załogi na krótki pobyt. Służą też na stacji kosmicznej jako kapsuły ratunkowe. Dowożenie i wymiana stałych załóg było zadaniem amerykańskich wahadłowców.

Na Rosji spoczywa zabezpieczenie funkcjonowania kosmicznej stacji orbitalnej. Od czasu katastrofy amerykańskiego wahadłowca Columbia rosyjskie statki Sojuz są łącznikiem między Ziemią a Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Załogi co pół roku są wymieniane dzięki rakietom nośnym Sojuz TMA, a zapasy i towary są dostarczane przez transportowe statki towarowe Progress, o niewielkiej w porównaniu z wahadłowcami ładowności.

Czytaj też:[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • [1] – NASA, 12 października 2007
  • [2] – 12 października 2007