Przejdź do zawartości

2007-10-11: Prokuratura sprawdza majątek Kwaśniewskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 11 października 2007

Jak podaje „Dziennik” śledczy z Prokuratury Krajowej badają majątek Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich. Przesłanką do takich działań były ujawnione taśmy z rozmowy Józefa Oleksego z Aleksandrem Gudzowatym, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku.

Redakcja „Dziennika” ustaliła między innymi, iż śledczy wiedzą już za ile państwo Kwaśniewscy zakupili swoje nieruchomości. Prokuratura porównywała również oświadczenie majątkowego byłego prezydenta i jego dochody. Sprawdzane są także finanse fundacji „Porozumienie bez Barier” i „Amicus Europae” oraz kontrolowane rejestry korzyści i przepływ gotówki z kont Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich.

„Prowadzimy postępowanie w tej sprawie, na razie nikomu nie postawiono zarzutów” - przyznał naczelnik Bura ds. Przestępczości Zorganizowanej w Katowicach, Jerzy Gajewski.

W nagranej przez Aleksandra Gudzowatego rozmowie, Józef Oleksy dawał do zrozumienia, że prezydent dorobił się majątku w niejasnych okolicznościach i może mieć problemy z jego rozliczeniem. Powiedział on m.in., że ""Oluś był zawsze małym krętaczem". Mówił także o nieruchomościach, które Kwaśniewski miał uzyskać w podejrzany sposób, do których zaliczył:

  • apartament w Wilanowie liczącym 400 m² (wg. Oleksego miał być prezentem od Ryszarda Krauzego)
  • dom w Kazimierzu Dolnym
  • dom w Jazgarzewie niedaleko Piaseczna

Po ujawnieniu taśm Oleksego były prezydent stwierdził, że nie kupił apartamentu w warszawskim Wilanowie od Ryszarda Krauzego oraz, że nie posiada domu w Kazimierzu Dolnym. "Jako były prezydent mam 3900 zł miesięcznej pensji, mam około 1 mln zł oszczędności, zarabiam też na wykładach w USA" - twierdził Kwaśniewski.

Prokura sprawdzi także syna byłego premiera Leszka Millera. Oleksy twierdził, że brał on łapówki od najbogatszych Polaków.

"Śledztwa będą prowadzone w sprawie, a nie przeciwko byłemu prezydentowi i premierowi" - napisano w "Rzeczpospolitej".

Obecnie Oleksy utrzymuje, że to co powiedział Guzowatemu, jest nieprawdą.

Źródła[edytuj | edytuj kod]