Przejdź do zawartości

2007-10-10: Wizyta Lecha Kaczyńskiego we Francji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 10 października 2007
Lech Kaczyński i Nicolas Sarkozy

7 października 2007 r. Lech Kaczyński odleciał późnym wieczorem do Republiki Francuskiej, gdzie 8 października rozpoczął oficjalną wizytę.

W poniedziałek odbyło się spotkanie prezydentów w wąskim gronie oraz śniadanie robocze wydane przez Nicolasa Sarkozego z okazji wizyty Prezydenta RP. Po spotkaniu z prezydentem Francji Lech Kaczyński złożył oświadczenie dla mediów, w którym powiedział m.in.:

„Jestem po ponad półtoragodzinnej rozmowie, po części na lunchu, po części w cztery oczy. Muszę powiedzieć, że była to rozmowa niezwykle produktywna. Mówiliśmy o bardzo różnych sprawach, o Traktacie i związanym z tym posiedzeniu w Lizbonie – tu obydwaj jesteśmy optymistami. (...) Prezydent zgodził się z tymi rozwiązaniami, które proponuje premier Socrates, jeżeli chodzi o Joaninę. To są rozwiązania korzystne z punktu widzenia naszego kraju. Zaproponował także zwrócenie się do pana premiera Portugalii Socratesa, czyli dzisiaj przewodniczącego Rady Europejskiej, w sprawie rzeczników generalnych – to jest urząd przy Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Żeby było jasne – ta sprawa nie była przedmiotem mandatu w Brukseli; mówiąc uczciwie, na ten temat nie było ani jednego słowa, ale rozwiązanie tej sprawy też nie wymaga reformy Traktatu. Chodzi o takie zwiększenie liczby rzeczników, żeby nie tylko pięć państw miało rzecznika na stałe. (...) Ja ze swojej strony – poza innymi, licznymi bardzo sprawami – postawiłem sprawę EXPO. Francja ma powód do tego, żeby popierać Maroko ze względu na bardzo silne, historyczne związki, jednak wniosłem o to, żeby przemyśleć jeszcze tę sprawę”.

Po południu Lech Kaczyński wygłosił wykład w Europejsko-Amerykańskim Klubie Prasowym. Prezydent rozmawiał również z premierem Francji F. Fillonem, z udziałem którego odbyła się uroczystość wręczenia przez Lecha Kaczyńskiego odznaczeń obywatelom francuskim, którzy wnieśli szczególny wkład w akcję ratunkową po wypadku polskiego autokaru pod Grenoble.

Wieczorem prezydent spotkał się w Polskiej Misji Katolickiej z przedstawicielami Polonii francuskiej.

Późnym wieczorem Lech Kaczyński powrócił do Polski.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]