Przejdź do zawartości

2007-10-10: Sojuz TMA-11 w drodze do ISS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Załoga Sojuza TMA-11, stoją od lewej: Sheikh Muszaphar Shukor, Jurij Malenczenko i Peggy Whitson
Peggy Whitson
Jurij Malenczenko
środa, 10 października 2007
Sheikh Muszaphar Shukor

W środę o godz. 15:32:39 (czasu polskiego) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wystartowała rakieta Sojuz-FG ze statkiem Sojuz TMA-11.

Na pokładzie statku Sojuz znalazło się dwoje astronautów, Jurij Malenczenko i Peggy Whitson, oraz kosmiczny turysta, Sheikh Muszaphar Shukor - pierwszy astronauta narodowości malezyjskiej. Za dwa dni statek Sojuz TMA-11 połączy się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), poprzez moduł Zarja.

Po wejściu na stację, Maleczenko i Whitson będą stanowili pierwszą część Ekspedycji 16., czyli 16. stałej załogi ISS. Ekspedycja 15. opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną 21 października (Shukor wraz z nimi).

Peggy Whitson będzie pierwszą kobietą-dowódcą ISS. Whitson jest doktorem biochemii i wielokrotnie nagradzanym astronautą NASA. Jest to jej drugi lot do stacji kosmicznej. Dla żartu, na konferencji prasowej przed startem, wręczono jej szpicrutę, "aby mężczyźni pamiętali, że to ona jest szefem." Jeden z dziennikarzy zapytał, czy ma zamiar jej używać, czy też będzie raczej miłym dowódcą. Whitson odpowiedziała: "mam nadzieję, że to nie będzie konieczne. Ale tak na wszelki wypadek...".

Lot Shukora był możliwy na podstawie umowy rosyjsko-malezyjskiej, która przewiduje, że w zamian za wyniesienie w kosmos malezyjskiego astronauty (po malezyjsku: angkasawan), rząd Malezji zamówi w Rosji samoloty myśliwskie o wartości 975 mln. USD.

Sheikh Shukor jest lekarzem, chirurgiem ortopedą, jak i modelem. W lutym 2006 został jednym z 8 finalistów pierwszego naboru astronautów Malezji. Lot Shukora wywołał w Malezji gorączkę zainteresowania lotami kosmicznymi i stacją ISS.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Statki kosmiczne Sojuz


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna


Źródła[edytuj | edytuj kod]