Przejdź do zawartości

2007-10-09: Kazachstan żąda od Rosji 60 mln. dolarów odszkodowania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Rakieta typu Proton-K z modułem "Zarja" Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
wtorek, 9 października 2007

Kazachstan oczekuje od Rosji odszkodowania w wysokości 60 mln. USD (1,5 mld. rubli) za rozbicie się na jego terytorium rakiety kosmicznej Proton, do którego doszło 6 września, co spowodowało skażanie chemiczne.

Rakieta Proton-M doznała podczas startu awarii silnika drugie członu i rozbiła się około 40 kilometrów na południowy-wschód od miasta Dżezkazganu, w obwodzie karagandzkim. W rakiecie znajdowało się wtedy jeszcze 219 ton toksycznego paliwa.

"Według naszych szacunków, szkody wynoszą 7,33 mld. tengów, czyli ok. 1,5 mld. rubli" - powiedział wczoraj zarządca obwodu karagandzkiego, Nurlan Nigmatulin - "z czego 3 mld. tengów ma zostać wydane na nadzorowanie stanu zdrowia mieszkańców zagrożonego rejonu przez trzy lata". Część kwoty ma zostać wydana na odkażanie 32 000 hektarów ziemi uprawnej. Nigmatulin dodaje, że dziewiętnaście gospodarstw rolnych musiało przerwać prace z powodu skażenia.

Kazachstan nalega także na wypłacenie odszkodowań mieszkańcom zagrożonej strefy. Nurlan Nigmatulin mówi, że "będzie to wymagało 2,13 mld. tengów. Praktyka taka istnieje w Federacji Rosyjskiej i jesteśmy gotowi przekazać nasze wyliczenia".

Rosjanie ogłosili w tym czasie zakończenie odkażania w miejscu upadku rakiety. Ekipy poszukiwawcze przeszukały 1 743 km² terenu znajdując 119 fragmentów rakiety. Rosyjscy naukowcy nakazali ewakuację terenu na który spadły cztery człony dodatkowe (boczne) rakiety, po tym jak w ponad połowie z 20 próbek gruntu stwierdzono, że ilość toksycznego paliwa przekracza dozwolone normy.

Minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu powiedział w zeszłym tygodniu, że zakaz startów rakiet Proton z Bajkonuru powinien zostać zniesiony dopiero, gdy Rosja podejmie dalsze kroki mające na celu ochronę środowiska i zapłaci za zniszczenia po ostatnim starcie.

Była to szósta katastrofa rosyjskiej rakiety na terytorium Kazachstanu, od którego Rosja dzierżawi postsowiecki kosmodrom. W zeszłym roku rozbiła się rakieta Dniepr. Rosja wypłaciła Kazachstanowi 1,1 mln. USD odszkodowania.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]