Przejdź do zawartości

2007-10-09: Debata polityczna Kwaśniewki – Tusk jednak odbędzie się

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 9 października 2007
Aleksander Kwaśniewski

Telewizja TVN 24 podała, że nie odbędzie się poniedziałkowa debata pomiędzy Donaldem Tuskiem a Aleksandrem Kwaśniewskim. Sztab Lewicy i Demokratów nie zgodził się na formę debaty, która ma być podobna do tej jaka miała miejsce podczas starcia Kaczyński - Kwaśniewski. Portal dziennik.pl podał, że Platforma nie zgodziła się, aby debatę prowadził Tomasz Lis a tego dziennikarza jako prowadzącego widział LiD.

W rozmowie z Radiem RMF FM, Waldemar Dubaniowski, pełnomocnik Kwaśniewskiego powiedział, że "jeśli nie zmieni się formuła debaty Kwaśniewski - Tusk, to na 99% do niej nie dojdzie". Działacze Lewicy zaprzeczali, że powodem zmiany zdania była zgoda Donalda Tuska na odbycie wcześniejszej debaty z premierem Jarosławem Kaczyńskim.

Na zmianę stanowiska LiD-u natychmiast zareagował Donald Tusk, który powiedział TVN 24, że "zamelduję się w poniedziałek o 20:00 w studiu telewizyjnym, bo jestem gotów na debatę w każdej formule. Apeluję do Aleksandra Kwaśniewskiego, aby nie szukał fałszywych pretekstów".

Zaistniałą sytuację skomentował lider SLD Wojciech Olejniczak mówiąc, że: "Nikt z debaty się nie wycofuje. Trwają tylko rozmowy z TVP o formule. Telewizja chce trzech dziennikarzy, my uważamy, że moderator powinien być jeden - więcej za to powinno być rozmowy polityków. Donald Tusk chciał debaty, Aleksander Kwaśniewski już kilka tygodni temu powiedział, że weźmie udział w każdej poważnej debacie, bo są one potrzebne po to, by Polacy mogli odróżnić program centrolewicowy od prawicowego PO".

Źródła[edytuj | edytuj kod]