2007-10-08: Ustalono datę procesu Fujimoriego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 8 października 2007

Jak postanowił peruwiański Sąd Najwyższy w listopadzie tego roku odbędzie się proces byłego prezydenta Peru - Alberto Fujimoriego oskarżonego o łamanie praw człowieka.

“Główne zarzuty wobec Fujimoriego dotyczą morderstw, porwań dokonywanych przez podległe mu służby w latach 90.” - powiedział sędzia Cesar San Martin. 69-letni Fujimori, który w zeszłym miesiącu został przewieziony w ramach umowy ekstradycyjnej z Chile może spodziewać się wyroku nawet 30 lat więzienia.

Fujimori usłyszy ponadto dwa dodatkowe oskarżenia o korupcję oraz nielegalne przeszukanie apartamentu żony byłego agenta służb specjalnych Vladimiro Montesinosa.

Aktualnie Fujimori przebywa w areszcie w Limie.

W sferze ekonomicznej jego rządy sprowadzały się do realizacji strategii neoliberalnej: reform gospodarczych, prywatyzacji państwowych zakładów i redukcji udziału państwa we wszystkich sferach gospodarki.

Dla swoich zwolenników Alberto Fujimori jest człowiekiem, który ocalił Peru przed dwoma kataklizmami: terroryzmem i załamaniem gospodarczym. Dla oponentów był dyktatorem, którego rządy to nieustanne rozszerzanie kontroli nad demokratycznymi instytucjami i terroryzowanie społeczeństwa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]