Przejdź do zawartości

2007-10-08: Religa: podwyżki dla wszystkich lekarzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 8 października 2007
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Podczas poniedziałkowej centralnej inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych w Katowicach minister zdrowia Zbigniew Religa powiedział, że podwyżki powinni otrzymać nie tylko lekarze, którzy strajkowali, ale również ci, którzy nie zdecydowali się na ten krok dla dobra pacjentów. Inne rozwiązanie byłoby nieetyczne i niemoralne.

Religa oświadczył, że: "W zdecydowanej większości szpitali, gdzie był protest lub strajk, ugody doprowadziły do zwyżki płac i pada pytanie: A co z płacami lekarzy, którzy nie strajkowali. Tam nie było podwyżek. Takiej sytuacji nie wolno zaakceptować, jest to niemoralne i nieetyczne, żeby tak miało być. Po prostu nie".

Minister zwrócił się do władz uczelni, aby doprowadziły do rozmów dyrektorów podległych im szpitali z pracownikami po analizie sytuacji finansowej szpitali - na temat "koniecznych podwyżek dla pracowników". Jak zapewnił minister, pieniądze na ten cel będą, ponieważ finanse NFZ będą w przyszłym roku większe o jedną czwartą, czyli o 11 mld zł.

"To jest 11 mld zł. To największy wzrost nakładów, jaki był do tej pory. Te nakłady muszą wystarczyć na rozsądnie pomyślane podwyżki dla wszystkich pracowników i na poprawę działalności, np. zakupy sprzętu czy inne potrzeby" - stwierdził Religa.

"W zeszłym roku podczas inauguracji porównałam uczelnię do statku, który ogromnym wysiłkiem całej załogi dokonuje manewru zawracania, dziś również odwołam się do tego porównania - nasz lotniskowiec powoli wypływa na spokojne wody, niezbędna jest jednak dalsza pełna mobilizacja członków załogi. Aby nie dryfować, statek wymaga okresowego uzupełniania paliwa. Mam nadzieję, że obecni armatorzy nie będą tracić z oczu potrzeby wspomagania swojej jednostki" - powiedziała prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości