2007-10-08: Niepokoje w Kraju Basków

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 8 października 2007
Bilbao
San Sebastian

Tysiące Basków, głównie zwolenników organizacji Batasuna protestowało przeciwko aresztowaniom jej czołowych działaczy.

Demonstranci wyszli na ulice miast Baskonii i Nawarry, najwięcej w Bilbao, San Sebastian. W tych miastach protestowało nawet po 3000 osób. W stolicy Nawarry, Pampelunie doszło do zamieszek między separatystami a policją a około godziny trzeciej manifestację rozpędzono.

Niepokoje w Kraju Basków są następstwem aresztowań jakie hiszpańska policja przeprowadziła w czwartkową noc w baskońskim mieście Segura. Na nielegalnym, według rządu, w Madrycie zebraniu, zatrzymano 23 działaczy Batasuny. Nakaz aresztowania działaczy Batasuny wydał sędzia Baltasar Garzon, który przed kilkoma laty doprowadził do delegalizacji baskońskiej organizacji.

„Jako deklarację wojny hiszpańskiego rządu przeciwko baskijskiemu ruchowi niepodległościowemu" – traktuje aresztowania Pernardo Barrena. Barrena jest jedynym członkiem Batasuny, któremu udało się unikną aresztowania.

Zatrzymanych przewieziono do Madrytu, dziś rozpoczęto ich przesłuchania.

Niechęć i niepokój jaki żywią władze Hiszpanii wobec Batasuny jest spowodowana faktem, iż ma ona silne związki z ekstremistami z terrorystycznej organizacji ETA, zbrojnie walczącej o niepodległość Kraju Baków.

Źródła[edytuj]