Przejdź do zawartości

2007-10-07: Andrzej Gołota pokonał Kevina McBride'a i został mistrzem Ameryki Północnej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.

Andrzej Gołota
Polska
Zwycięzca:
Andrzej Gołota

Kevin McBride
Irlandia

Walka o mistrzostwo Ameryki Północnej federacji IBF

Waga

Wygrane: 40
Przegrane: 4
Remis: 1
Nokaut: 33

Osiągnięcia:

Wygrane: 34
Przegrane: 6
Remis: 1
Nokaut: 29

Trener:
Zobacz też: Serwis Sportowy BOKS
niedziela, 7 października 2007

Andrzej Gołota pokonał w szóstej rundzie Irlandczyka Kevina McBride'a przez nokaut techniczny i został mistrzem Ameryki Północnej federacji IBF w wadze ciężkiej. Zwycięstwo otworzy Polakowi najprawdopodobniej możliwość walki o tytuł mistrza świata.

Początek walki bynajmniej nie zwiastował takiego obrotu sprawy, bo już w pierwszej rundzie Polak był w ogromnych tarapatach. Gołota, pamiętając o walkach Lennoksem Lewisem i Lamonem Brewsterem starał się rozpocząć rozluźniony. Kilka sierpowych McBride'a mocno zachwiały Gołotą i był wyraźnie zamroczony. Przetrzymał jednak pierwsze starcie, zyskując kilka sekund przez wyplucie ochraniacza szczęki i klinczując.

Przerwa po pierwszej odsłonie wystarczyła Gołocie, by dojść do siebie. Odważnie ruszył do ataku, punktując o wiele tęższego przeciwnika swoim "firmowym zagraniem" - lewym prostym. W kolejnych rundach Polak osiągał zdecydowaną przewagę. Wciąż jednak musiał uważać na Irlandczyka, który szykował się do kończącego, sierpowego, uderzenia.

Decydująca dla całej walki okazała się szósta runda. McBride zaatakował, lecz to ciosy Gołoty z odwrotnej pozycji sprawiły, że przeciwnik słaniał się na nogach. 18 sekund przed gongiem sędzia przerwał walkę ogłaszając zwycięstwo Polaka przez techniczny nokaut.

Dla Gołoty było to 40. zwycięstwo w karierze, 33. odniesione przed czasem. Ponadto 39-letni Gołota zanotował cztery porażki i jeden remis. McBride legitymuje się rekordem 34 wygranych w tym 29 przez nokaut, 6 przegranych, 1 remis.

Wszystko wskazuje na to, że zwycięstwo otworzy Polakowi kolejną, już piątą, możliwość walki o tytuł mistrza świata. Cztery dotychczasowe próby sięgnięcia po mistrzowski pas zakończyły się niepowodzeniem dla Gołoty.

Źródła[edytuj | edytuj kod]