2007-10-06: USA: Bush przeciwny podziałowi Iraku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 6 października 2007
George W. Bush

Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush oświadczył w wywiadzie dla telewizji satelitarnej Al-Arabija, że popiera obecnego premiera Iraku Nuri al-Maliki.

Jednocześnie Bush zaznaczył, że pomysł podziału Iraku nie zyskał jego aprobaty i będzie temu przeciwny. Ponadto prezydent USA zapewnił, że nie jest wrogiem islamu: "uważam, że islam jest wielką religią, która głosi pokój. Uważam też, że ci którzy zabijają niewinnych ludzi aby osiągnąć cele polityczne, nie kierują się religią. Bóg do którego modlą się muzułmanie jest tym samym Bogiem, do którego ja się modlę".

Sam pomysł podziału Iraku często poruszany jest wśród amerykańskich polityków i ekspertów. Uważają oni, że najlepszym rozwiązaniem jest podział ze względu na przynależność etniczną i religijną. Obecny rząd centralny w Bagdadzie nie spełnia swojej roli, dlatego ważne jest, aby zaczął działać sprawny aparat państwowy, który zasięgiem obejmie cały kraj.

Wzbudza to wśród wielu polityków i społeczeństwa amerykańskiego niezadowolenie. Wpływ na to ma nie tylko pomysł związany z podziałem Iraku, ale także przedłużające się zaangażowanie wojsk amerykańskich w tym państwie.

Źródła[edytuj]