Przejdź do zawartości

2007-10-06: Poznań: inauguracja sezonu w Klubie Filmowym WSNHiD „Filmokrąg”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 6 października 2007

Klub Filmowy Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa "Filmokrąg" w Poznaniu inauguruje kolejny sezon swojej działalności 11 października 2007 roku o godzinie 20:00 w Kinie Rialto przy ul. Dąbrowskiego 38. W programie znalazło się wiele premierowych i przedpremierowych pokazów filmowych, spotkań z twórcami oraz konkursów przygotowanych dla miłośników kina niezależnego i artystycznego.

Na inauguracyjny pokaz organizatorzy wybrali zestaw filmów zatytułowany „BACK to the FUTURE”, z kolekcji Future Shorts - platformy promocji i prezentacji krótkiego kina. Future Shorts od kilku lat organizuje projekcje w wielu krajach Europy i świata. Program pokazów jest zróżnicowany gatunkowo, składa się z krótkich fabuł, dokumentów, animacji, filmów eksperymentalnych i teledysków. Obok prac debiutantów z całego świata pojawiają się krótkie metraże uznanych twórców kina: Spike'a Jonze'a i Mike'a Leigh. Premierowe pokazy w ramach Future Shorts w Polsce odbyły się w maju b.r. w Poznaniu, Krakowie, Sopocie, Warszawie i Łodzi, a liczba ich uczestników przekroczyła 1000 osób.

Następnie odbędą się dwa pokazy w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa przy ul. Gen. T. Kutrzeby.

W klubowym cyklu >OFF/a-TAK! 17 października o godzinie 18:30 odbędzie się poznańska premiera „Nie panikuj” wielokrotnie nagradzanego filmu, w reżyserii jednej Bodo Koxa.

Bodo Kox jest reżyserem, scenarzystą, aktorem performer. Jest jednym z przedstawicieli polskiego kina niezależnego. Jego filmy charakteryzują się czarnym humorem. Jako aktor najczęściej wciela się w postacie mało rozgarnięte lub psychopatyczne. Na swoim koncie ma kilka ról, między innymi w takich filmach jak „Bolączka sobotniej nocy”, czy „Krew z Nosa” (reż. Dominik Matwiejczyk). Sam wyreżyserował m.in. filmy: „Silverman”, „Marco P. i złodzieje rowerów”, „Sobowtór”.

Natomiast 18 października również o godzinie 18:30 będzie miała miejsce premiera „Wszystko co najlepsze” - najnowszej produkcji Mathiasa Mezlera studenta WSNHiD. Mathias Mezler jest reżyserem, scenarzystą, aktorem. Studiuje kulturoznawstwo na WSNHiD w Poznaniu. Już na początku szkoły średniej zrealizował swój pierwszy film. Jego filmy prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach kina niezależnego wykorzystują tematy z najbliższego otoczenia, a ich autentyczny charakter podkreślają paradokumentalne zdjęcia, czasami znalezione w prywatnym archiwum. Zrealizował m.in. filmy: „Uciec stąd”, „Berlin” i „Off”.

Po projekcjach odbędą się spotkania z twórcami filmów.

Dodatkowym elementem wzbogacającym ofertę klubu będą projekcje w założonym w czerwcu b.r. Dyskusyjnym Klubie Filmowym "Filmokrąg". Na jego otwarcie 25 października o godzinie 18:30, wspólnie z Kinem Rialto przygotowano przedpremierowy pokaz filmu „Nightwatching” („Straży Nocnej”), hołdu dla twórczości Rembrandta autorstwa Petera Greenaway’a. Peter Greenaway - reżyser, scenarzysta, montażysta, malarz, autor instalacji, kurator, pisarz i krytyk. Zadebiutował w 1982 roku pełnometrażową fabułą "Kontrakt rysownika".

Film pt. „Straż Nocna” został po części zrealizowany w Polsce, z udziałem polskich aktorów m.in.: Krzysztofa Pieczyńskiego, Andrzeja Seweryna i Agaty Buzek. Towarzyszyć mu będą pokazy innych filmów nawiązujących w swojej treści lub formie do malarstwa.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa wielkopolskiego
Wikinews
Wikinews
Wielkopolskie
Wielkopolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w wielkopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kalisza, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Śremu
pozostałych miejscowości