Przejdź do zawartości

2007-10-06: Pakistan: Musharraf wygrał wybory prezydenckie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 6 października 2007
Pervez Musharraf

Prezydent Pakistanu Pervez Musharraf uzyskał większość głosów w odbywających się wyborach szefa państwa - oznajmili przedstawiciele komisji wyborczej.

Prezydenta Pakistanu wybiera kolegium elektorskie, w skład którego wchodzą deputowani z parlamentu kraju oraz zgromadzeń czterech prowincji. Głosowanie trwało kilka godzin. „(Musharraf) zostanie wybrany miażdżącą przewagą głosów” - powiedział agencji AP jeden z ministrów. Obecny prezydent musiał pokonać dwóch rywali.

Komisja podała, że Musharraf otrzymał 252 głosy na 257 w obu izbach parlamentu. Jego główny rywal uzyskał dwa głosy, a trzy karty zostały uznane za nieważne. Prezydent zdobył też większość w trzech zgromadzeniach.

Oficjalne wyniki głosowania zostaną jednak podane dopiero po 17 października, gdy odbędzie się kolejne posiedzenie Sądu Najwyższego badającego legalność kandydatury Musharrafa.

Opozycja chciała odroczenia sobotnich wyborów wskazując, że konstytucja Pakistanu zabrania ubiegania się o najwyższy urząd w kraju w czasie piastowania innej funkcji państwowej. Musharraf jest też szefem sztabu generalnego sił zbrojnych. Prezydent zapowiedział, że zrezygnuje z funkcji w wojsku dopiero po wyborach prezydenckich.

Głosowanie odbyło się mimo bojkotu ze strony opozycji - ok. 160 deputowanych złożyło mandaty w proteście przeciwko kandydaturze Musharrafa. Opozycja argumentuje, że wystąpienie z parlamentu tak dużej liczby deputowanych może podważyć wiarygodność sobotnich wyborów. Według lidera opozycji w parlamencie, Musharraf może wygrać, lecz jego wyboru nie można będzie uznać za prawowity.

Musharraf objął urząd prezydenta po bezkrwawym zamachu stanu w grudniu 1999 roku. W 2001 roku mianował się prezydentem, a w 2002 roku w wyniku referendum jego kadencja została przedłużona o pięć lat.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]