Przejdź do zawartości

2007-10-05: Władysław Kopaliński nie żyje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 5 października 2007
Władysław Kopaliński
(1907-2007)

Dziś o godzinie 5:40 nad ranem w Warszawie zmarł Władysław Kopaliński (prawdziwe imię i nazwisko Jan Stefczyk) - polski leksykograf, tłumacz i wydawca. Od kilku lat cierpiał na chorobę nowotworową. 14 listopada skończyłby 100 lat.

"Miała się właśnie ukazać książka Od słowa do słowa, będąca wyrazem fascynacji męża etymologią. Wydawnictwo, przygotowując tę pracę do druku, chciało uszanować to, że mąż pracował nad tą książką będąc w podeszłym wieku i już bardzo chory. Mąż zmarł w domu, takie było jego życzenie" - powiedziała Anna Stefczyk, żona Władysława Kopalińskiego.

"Władysław Kopaliński należał do tych ludzi, którzy z jednej strony sumują wiedzę, a z drugiej ją udostępniają" - powiedział prof. Jerzy Bralczyk. Stwierdził, że tacy ludzie pojawiają sie co kilkadziesiąt lat a należą do nich m.in. Samuel Bogumił Linde i Aleksander Brueckner a trzecią osobą jest właśnie Władysław Kopaliński.

Władysław Kopaliński urodził się 14 listopada 1907 roku w Warszawie. Czytelnikom znany był przede wszystkim z rozlicznych słowników. Spod jego ręki wyszło także wiele tłumaczeń literatury anglosaskiej. Zadebiutował w roku 1946 prowadzeniem słuchowisk Polskiego Radia. Pracował dla Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, „Życia Warszawy”, „Nowej Kultury”, „Przeglądu Kulturalnego”, „Polityki”. Był również korespondentem PAP w Waszyngtonie.

Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W roku 1991 Kopaliński otrzymał nagrodę Polskiego PEN Clubu, pięć lat później nagrodę Ikar, przyznawaną pisarzom, wydawcom i księgarzom mającym na swoim koncie najważniejsze w danym sezonie wydawniczym dokonania.

Jego pierwszym dziełem leksykograficznym był "Słownik wyrazów obcych" (1967) - wydany ponad 30 razy. Kolejne pozycje to m.in.:

  • "Księgę cytatów z polskiej literatury pięknej od XIV do XX wieku"
  • "Słownik mitów i tradycji kultury" (1985)
  • "Słownik symboli" (1990)
  • "Słownik przypomnień" (1992)
  • "Słownik eponimów, czyli wyrazów odimiennych" (1996)
  • "Słownik wydarzeń, pojęć i legend XX wieku" (1999)

"Przygody słów i przysłów" (2007)

Swoje publikacje tworzył sam.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]