Przejdź do zawartości

2007-10-04: RPA: część górników uwolnionych w kopalni złota

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 4 października 2007

W środę w RPA miał miejsce wypadek w wyniku którego w kopalni złota należącej do firmy Harmony Gold zostało uwięzionych pod ziemią 3 tys. górników. Uwolniono ok. 1,5 tys. osób. Żadna z wydobytych osób nie ucierpiała. Pozostali uwięzieni kolejno wychodzą na powierzchnię. Znajdują się oni na poziomie 2,2 tys. metrów pod powierzchnią ziemi i przebywają w dosyć wysokiej temperaturze (ok. 30-40 stopni Celsjusza). Górnicy, którzy wydostali sie na powierzchnię obawiają się, że uwięzionym kolegom może zabraknąć tlenu. Z powodu uszkodzenia instalacji elektrycznej w miejscu uwięzienia panują zupełne ciemności. Ewakuowani są oni winda, która może zabrać jedynie 75 osób ponieważ w większej windzie został uszkodzony kabel zasilający.

"To bardzo poważny incydent, ale pozostaje pod kontrolą" - powiedział Graham Briggs, jeden z dyrektorów firmy Harmony Gold. Firma zatrudnia na terenie RPA ok. 44 tys. osób.

"Stalowa konstrukcja w jednym z szybów po prostu runęła i odcięła górników od wyjścia. Teraz musimy ją wyciągnąć. Wtedy będą mogli wydostać się na powierzchnię " - poinformował przedstawiciel firmy Harmony Gold. Właściciel kopalni przewiduje, że akcja ratunkowa potrwa do 10 godzin.

Kopalnie RPA są najgłębsze na świecie. Firma, której pracownicy są uwięzieni pod ziemią, zajmuje piąte miejsce pod względem produkcji złota na świecie i trzecie w Afryce. Jej przychody wyniosły w 2006 1,18 miliarda dolarów

Źródła

[edytuj | edytuj kod]