Przejdź do zawartości

2007-10-04: Lekarze z częstochowskiego szpitala wracają do pracy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Śląsk
czwartek, 4 października 2007
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie (Częstochówka-Parkitka)

Po całonocnych negocjacjach lekarze ze szpitala Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie doszli do porozumienia z dyrekcją i tym samym wracają do pracy. Obie strony nie chcą mówić o szczegółach wynegocjowanych warunków.

Z częstochowskiego szpitala odeszło pierwszego października osiemdziesięciu czterech lekarzy. Wiązało to się z zamknięciem ośmiu oddziałów, a także zakładu radiologii. Ewakuowano ponad trzydziestu pacjentów, a część przeniesiono na inne oddziały. Lekarze, którzy nie złożyli wymówień grozili strajkiem głodowym.

Wicewojewoda śląski Artur Warzocha przyznał, że istniała realna groźba ewakuacji całego szpitala. Do tak radykalnych działań jednak nie doszło. Około piątej rano lekarze podpisali porozumienie z dyrekcją.

Pierwotnie medycy żądali podwyżki do trzech średnich krajowych. Trudna sytuacja finansowa szpitala nie pozwalała jednak na tak wysoki wzrost zarobków i ostatecznie lekarze musieli skorygować swoje warunki. Nieoficjalnie mówi się o tysiącu złotych podwyżki miesięcznie.

„Przyjmujemy to z wielką ulgą i zadowoleniem. Dostaliśmy podwyżki, ale wierzymy, że nie pogrążą one szpitala. Znamy jego trudną sytuację i nasze oczekiwania od początku były w granicach rozsądku” – stwierdzi Piotr Przech z Ogólnopolskiego Związku Zawodowych Lekarzy, będący jednym z lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia.

W negocjacjach brał udział wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]