2007-10-04: Korea Północna i Południowa podpiszą pakt pokojowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 4 października 2007
Ro Mu Hiun

W Pjongjangu doszło do drugiego w historii spotkania przywódców Korei Płn. oraz Korei Płd. Kim Dzong Il i Ro Mu Hiun zapowiedzieli na nim podpisanie porozumienia, które zakończy formalnie wojnę z lat 1950-1953.

Uwieńczeniem szczytu w stolicy Korei Północnej było podpisanie deklaracji, transmitowane bezpośrednio przez telewizje obu państw. Zawiera ona siedem punktów uzgodnionych pomiędzy Kim Dzong Ilem i Ro Mu Hiunem. Obok zapowiedzi podpisania traktatu pokojowego zadeklarowano również otwarcie granicy dla pociągów towarowych oraz co równie ważne nasilenie dwustronnych kontaktów, przede wszystkim regularnych spotkań na poziomie premierów oraz ministrów obrony. Powstać ma także wspólna strefa połowna na spornych wodach Półwyspu Koreańskiego.

Po zakończeniu szczytu, którego ostatnim punktem był wspólny lunch obu przywódców, Ro Mu Hiun w drodze powrotnej do Seulu zatrzyma się jeszcze, w finansowanym w dużej mierze przez Korę Południową, ośrodku przemysłowym Kesong.

Szczyt w Pjongjangu był drugim spotkaniem przywódców obu Korei. Pierwszy odbył się siedem lat temu, również w stolicy Korei Północnej. Koreę Południową reprezentował wówczas Kim De Dzung.

Źródła[edytuj]