2007-10-04: Kamil Stoch wygrał konkurs skoków w Oberhofie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 4 października 2007

Po raz pierwszy w swojej karierze Kamil Stoch stanął na podium zawodów Pucharu Świata i to od razu na najwyższym stopniu.

W środę w niemieckim Oberhofie w świetnym stylu wygrał konkurs Letniej Grand Prix zostawiając w pokonanym polu takich zawodników jak Thomas Morgenstern, Anders Jacobsen czy Matti Hautamaeki.

Reprezentant Polski skoczył 135 i 140 m i wyprzedził drugiego w kolejności Słoweńca Jerneja Damjana (138 i 133 m). Trzecie miejsce zajął główny z faworytów zawodów, Austriak Thomas Morgenstern (132,5 i 139,5 m). Ten ostatni, niezagrożony rywalizacją z Adamem Małyszem, który z powodów osobistych musiał zrezygnować z udziału w końcowych konkursach LGP, może już być pewny swojego zwycięstwa w generalnej klasyfikacji Letniej GP.

Już w seriach próbnych i kwalifikacjach zawodnik z Polski spisywał się znakomicie, dlatego nikogo nie zdziwił fakt, że po pierwszej serii zajmował drugie miejsce. Prowadził Jernej Damian, trzeci był Wolfgang Loitzl z Austrii. W serii finałowej po rewelacyjnym skoku (139,5 m) prowadzenie objął Thomas Morgenstern i dzięki osiągniętej odległości przesunął się w górę o kilka pozycji. Wówczas jednak na belce siadł Kamil Stoch i zrobił coś zupełnie nie prawdopobnego - poszybował jeszcze dalej! Skoczył 140 m i mógł cieszyć się już najlepszym, jak do tej pory, wynikiem w zawodach. Skaczącemu po nim Słoweńcowi sił wystarczyło "jedynie" na 133 m, co pozwoliło wprawdzie wyprzedzić Austriaka, ale zabrakło, by odebrać palmę pierwszeństwa Kamilowi Stachowi i to właśnie Polak okazał się ostatecznym zwycięzca dzisiejszego konkursu. Radości z sukcesu Kamila nie mógł przyćmić nawet fakt, że pozostałym Polakom poszło tym razem raczej kiepsko. Maciej Kot uplasował się na 37. pozycji skacząc 124 m., Piotr Żyła, po skoku na 121,5 m zajął 43. miejsce.

1. Kamil Stoch (Polska) 295.5 pkt.

2. Jernej Damjan (Słowenia) 287.8

3. Thomas Morgenstern (Austria) 287.1

...

37. Maciej Kot (Polska)

43. Piotr Żyła (Polska)

Źródła[edytuj | edytuj kod]