2007-10-03: 27 Rawa Blues Festival

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 3 października 2007
Rawa blues

6 października w Katowickim Spodku po raz 27 odbędzie się Rawa Blues Festival.

W tym roku fanów bluesa czeka wiele atrakcji. Oprócz gwiazd wielkiego formatu tj.

po raz pierwszy będzie towarzyszył Tygiel Kulturalny! czyli szereg towarzyszących imprez.

  • Happening malarski. Już we wrześniu, w centrum Katowic, każdy będzie mógł zostawić swój ślad na wielkim płótnie, które spełni rolę tła dla Małej Sceny.
  • Wystawa prac studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. 6 października w holu Spodka już od godziny 11 będzie można oglądać prace, które wyszły spod skrzydeł młodych artystów.
  • Kawiarenka poetycka została zorganizowane we współpracy z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, które ma za zadanie zwrócić uwagę na istotę i siłę tekstów, które coraz częściej wykonawcy trywializują, spychają na dalszy plan.
  • Nocny seans filmowy w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach. Zaprezentowany zostanie dokument The Land Where the Blues Began, pochodzący z biblioteki Kongresu Amerykańskiego, w tworzeniu którego brał udział wybitny ekspert z dziedziny bluesa - Alan Lomax.

Prelekcję wygłosi Marek Jakubowski. Zostaną również wyświetlone filmy dokumentalne Adama Sikory (wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach filmowych), poświęconych m.in. Ireneuszowi Dudkowi i Janowi "Kyks" Skrzekowi. W drugiej sali będzie można obejrzeć również wybrane koncerty z poprzednich edycji Rawy Blues.

Niedawno odszedł ojciec polskiego bluesa – Tadeusz Nalepa. Wszyscy polscy wykonawcy zagrają po jednym utworze z repertuaru artysty we własnej aranżacji.

Podczas 27 edycji Rawy Blues 20-lecie działalności uczci specjalnie przygotowanym programem "unplugged" na tegorocznej Rawie zespół Gang Olssena, a 25-lecie działalności obchodzić będzie Sławek Wierzcholski.

W tym roku, na deskach Dużej Sceny w Koncercie Gwiazd wystąpią:

Janiva Magness

Janiva Magness

Dojrzałość, wszechstronność i warsztatowa perfekcja. Po raz drugi uhonorowana została najbardziej prestiżową nagrodą Blues Music Awards w kategorii: Contemporary Blues Female Artist of the Year. Śpiewała w klubach i barach w zamkniętym trójkącie miast Minneapolis- Chicago-Detroit. Inspirowała się wykonawcami takimi jak: Etta James, Billie Holiday, Elmore Jamesa, Aretha Franklin i Koko Taylor. Nawiązywała współpracę ze znanymi wykonawcami jak Brian Setzer, czy Jimmy Buffett. Wzięła udział w sesjach nagrań Kid Ramosa, Deacona Jonesa Catfish Hodge’a i kilku innych solistów. Zadebiutowała pod koniec lat 90. płytami It Takes One to Know One i My Bad Luck Soul. Wykonuje bluesa akustycznego, standardy z epoki Bessie Smith, utwory rhythm and bluesowe w stylu nowo-orleańskim i dynamiczne oraz kawałki blues-rockowe.

Asylum Street Spankers

Zespół powstał w 1994 r.w Austin Dabbs Hotel. Gitarzysta akustycznego bluesa teksańczyk Guy Forsyth, wokalistka i gitarzystka Christina Marrs oraz nowojorczyk, syn śpiewaka operowego, wokalista grający też na harmonijce i tarze o pseudonimie Wammo po dokooptowaniu kilku muzyków o aktorskich umiejętnościach, przyjęli nazwę dawnej nazwy ulicy w Austin, dodając do niej słowo „spankers” (w slangu - muzyk biegle posługujący się instrumentem). Zaczęli występować na ulicy, by wkrótce przenieść się do klubu Electric Lounge.

Do 2004 r. na koncertach nie używali wzmacniaczy i mikrofonów, by uzyskać efekt najbardziej zbliżony do tego z okresu początków wiejskiego i klasycznego bluesa i jug bandów, których repertuar sobie upodobali.

Od 1999r. posiadają własną wytwórnię płytową Sparks-a-Lot.

Storm Warning

W skład zespołu wchodzą:

  • Son Maxwell - frontman grupy, grający na harmonijce ustnej,
  • ‘Mad Dog’ Moore - gitarzysta - nie koncentrując się jedynie na bluesowych i rockowych solówkach tworzy własne, oryginalne improwizacje,
  • Roger Willis - perkusista, mający za sobą współpracę z Capability Brown i Krazy Kat,
  • Derkiem White - basista,
  • Ian Salisbury - pianista,

Irek Dudek

Znany jako Shakin' Dudi. Wokalista i wirtuoz gry na harmonijce. Showman, dla którego scena jest prawdziwym żywiołem.


Duża i Mała Scena gościć będzie również polskie zespoły m. in.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
POL województwo śląskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości