Przejdź do zawartości

2007-10-02: Światowe media o debacie Kwaśniewski - Kaczyński

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 2 października 2007
Jarosław Kaczyński i były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski

Najważniejsze światowe agencje prasowe poświęciły wiele miejsca "wielkiej debacie" między Aleksandrem Kwaśniewskim a Jarosławem Kaczyńskim. Zagraniczni komentatorzy uważają, że oś dyskusji skupiała się na oskarżeniu kto zmarnował ostatnich 18 lat i kto hamuje Polskę w rozwoju.

Brytyjski Reuters stwierdził, że debata "ożywiła dotychczasową, bezbarwną, kampanię wyborczą i powinna skrystalizować preferencje milionów niezdecydowanych wyborców". Agencja zwróciła uwagę na obustronne oskarżenia z marnowanie szans jakie miała Polska po 1989 roku. Reuters prognozuje, że wyeliminowanie z debaty Donalda Tuska, jest znakiem, że najbliższe wybory będą starciem lewicy z konserwatystami.

Amerykańska Associated Press i francuska AFP również uwypuklają brak lidera PO. Agencja AFP uważa, że ten krok miał na celu przeciągnięcie liberalnego elektoratu PO do LiD lub PiS. Francuska agencja podkreśliła, że Kwaśniewski zaatakował Kaczyńskiego mówiąc, że jego rządy doprowadziły "do największej katastrofy dyplomatycznej, jaką można sobie wyobrazić". Na te słowa premier odpowiedział, że Polska jest "krajem szanowanym, z którym należy się liczyć".

Rosyjska agencja prasowa ITAR-TASS podała, że mimo ataków i braku porozumienia między oboma politykami, cała debata odbyła się "w ramach poprawności". Rosjanie zamieścili także informację o wynikach sondaży po debacie, które wskazywały na zwycięstwo Kwaśniewskiego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]