Przejdź do zawartości

2007-10-02: "Koło fortuny" od końca października w TVP2

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 2 października 2007

Teleturniej "Koło fortuny" powraca do Telewizji Polskiej. Nowe odcinki popularnego w latach 90. programu pojawią się z końcem października na antenie TVP2. Mają one przypominać te emitowane obecnie we Francji, co oznacza, że cały program będzie bardziej 'na wesoło'. Rozrywkową formułę ma zapewnić nowy gospodarz "Koła fortuny". Właśnie pod tym kątem Dwójka przeprowadziła castingi, ale na razie nie zdecydowano, kto ostatecznie poprowadzi teleturniej. Nie wybrano także jego asystentki.

Pomimo tych zmian w formule, zasady gry pozostają jednak identyczne jak w odcinkach nadawanych już w przeszłości w Polsce. W każdy wydaniu biorą udział trzej uczestnicy. Gra polega na wyborze liter i odgadywaniu haseł, przy czym każda odgadnięta litera nagradzana jest pewną kwotą pieniężną wylosowaną uprzednio na tytułowym kole. Błędnie obstawiona litera oznacza natomiast utratę szansy i przekazanie gry w ręce kolejnego zawodnika.

Nowa edycja teleturnieju będzie emitowana w TVP2 w poniedziałki i wtorki o 19.00 począwszy od 29 października br. Każde odcinek potrwa około 30 minut. Na razie nie wiadomo, gdzie przeniesiony zostanie nadawany obecnie w tym paśmie serial "Dwie strony medalu", który już kilka razy zmieniał porę emisji (kończy się w grudniu br.)

Teleturniej przygotowuje Agencja Produkcji Telewizyjnej. Jego producentem został Mirosław Lasota. TVP2 zaczęła poszukiwania uczestników do programu. Pierwsze eliminacje odbyły się 29 września we Wrocławiu, kolejne - 6 października w Warszawie.

"Koło fortuny" (oryg. tyt. "Wheel of Fortune") powstało w Stanach Zjednoczonych w 1975 roku i do dzisiaj emitowane jest na antenie tamtejszej stacji NBC. W Polsce program pojawił się w Dwójce w 1992 roku i od razu zdobył ogromną popularność. Na początku teleturniej nadawany był ok. 21.40 (po "Panoramie"), przerywano go kilka razy reklamami, a do wygrania w każdym odcinku był samochód. Prowadzili go wtedy Wojciech Pijanowski i Magda Masny. Z czasem program przeniesiono na 18.35, Pijanowskiego zastąpili m.in. Jerzy Bończak i Stanisław Mikulski, a atrakcyjność nagrody głównej spadła, podobnie jak oglądalność, co spowodowało, że w 1998 roku "Koło fortuny" zostało zdjęte z anteny.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]