2007-09-30: Jaki jest awesome?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 30 września 2007

Awesome to menedżer okien dla X11, który powstał na bazie źródeł menedżera dwm. Julien Danjou twierdzi, że awesome jest nadzwyczajnie szybki, mały i dynamiczny. Julien to deweloper Debiana, znany był do tej pory głównie z takich narzędzi jak apt-build czy rebuildd.

Awesome potrafi wyświetlać okna w dwóch trybach: “kaflowym” (ang. tiled) i “pływającym” (ang. floating). Można je szybko zmieniać, optymalizując w ten sposób środowisko pracy w zależności od używanych w danej chwili programów i wykonywanych czynności.

W pierwszym z trybów rozmiar okienek jest dynamicznie ustalany przez samego menedżera okien tak, aby wypełniały one całą powierzchnię ekranu. W drugim trybie użytkownik może zmieniać rozmiar i położenie jak w typowym menedżerze okien.

Okienka można grupować za pomocą znaczników (ang. tags). Każdy znacznik może używać własnego trybu wyświetlania okienek. Każdemu okienku można przypisać jeden lub wiele znaczników. Znaczniki można porównać do wirtualnych pulpitów. Dzięki nim użytkownik może w danym momencie szybko łączyć i wyświetlać okna z różnymi znacznikami, by po chwili wrócić do wyświetlania okien tylko z jednym znacznikiem.

Awesome posiada również pasek statusu (ang. status bar), który służy do wyświetlania dostępnych znaczników, trybu w jakim wyświetlane są okienka oraz tytułu aktywnego okienka. Potrafi on także wyświetlać tekst odczytywany ze standardowego wejścia, więc łatwo można go dostosować do wyświetlania użytecznych informacji, np. daty i czasu, obciążenia systemu czy stanu baterii.

W przeciwieństwie do menedżera dwm, który konfiguruje się w trakcie kompilacji programu, awesome jest w pełni konfigurowalny poprzez plik awesomerc o prostej i łatwej do opanowania składni.

Źródła[edytuj]