2007-09-30: Formuła 1: Hamilton o krok od tytułu, dwa punkty Kubicy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 30 września 2007

Brytyjczyk Lewis Hamilton z teamu McLaren zwyciężył podczas niedzielnego wyścigu o Grand Prix Japonii na torze Fuji i ma już 12 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji Hiszpanem Fernando Alonso. Broniący tytułu drugi z kierowców McLarena nie ukończył wyścigu. Robert Kubica zajął siódme miejsce.

Polak utrzymał szóste miejsce w klasyfikacji generalnej, lecz bardzo niebezpiecznie, bo na 5 punktów, zbliżył się do niego Heikki Kovalainen z Renault, która był w niedziele drugi.

Wyścig w Japonii odbywał się w bardzo trudnych warunkach, obfitując w liczne zmiany sytuacji. Kierowców na tor wyprowadzał samochód bezpieczeństwa i rywalizacja na dobre rozpoczęła się po 19 okrążeniach.

Na 34. kółku doszło do gorących sytuacji z udziałem Roberta Kubicy. Brytyjczyk zbyt szeroko wchodził w jeden z wiraży, czego nie omieszkał wykorzystać Polak. Gdy bolidy się zrównały, doszło do kontaktu, przez co obaj kierowcy na chwilę znaleźli się na poboczu. Chwilę później Kubica wyprzedził Hamiltona, lecz za poprzedni atak został ukarany przejazdem przez linię serwisową. Ostatecznie Kubica zajął siódmą lokatę.

Na 42. okrążeniu zakończył wyścig obrońca mistrzowskiego tytułu. Alonso podczas wypadku mocno uszkodził bolid i do Hamiltona traci już 12 punktów.

- Na prostej startowej jechało się 250 na godzinę i było widać 20 metrów do przodu. Warunki były dramatyczne - ocenił po wyścigu Robert Kubica.

Źródła[edytuj | edytuj kod]