Przejdź do zawartości

2007-09-29: W służbie zdrowia sytuacja wciąż napięta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 29 września 2007
Zbigniew Religa

Zgodnie z prawem od pierwszego października wchodzą w życie wymówienia lekarzy, którzy w ramach protestu zgłaszali je trzy miesiące temu. Ponadto w coraz większej liczbie placówek dochodzi do strajków.

Bardzo poważna sytuacja jest w Radomiu, gdzie lekarze, którzy nie chcą odchodzić ze szpitala, ale wspierają swoich kolegów, od wczoraj rozpoczęli głodówkę.

Strajkują tam wszystkie trzy szpitale. Tylko w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym wypowiedzenia złożyło ok. 130 lekarzy, w tym 9 ordynatorów. W sumie po 1 października z pracy w radomskich lecznicach może odejść 250 lekarzy.

Radomscy lekarze żądają m.in. wyższych pensji, 48-godzinnego tygodnia pracy, dodatkowych płatnych urlopów i likwidacji umów lojalnościowych, które zobowiązują stażystów do kilkuletniej pracy w szpitalu, w którym robili specjalizację. Według wicewojewody mazowieckiego Cezarego Pomarańskiego, żądania radomskich lekarzy są niemożliwe do spełnienia.

Ze strajkującymi tam medykami rozmawiał wczoraj minister Zbigniew Religa, jednak nie miał on im nic nowego do zaoferowania.

"W tym roku państwo nie ma pieniędzy, by spełnić żądania lekarzy. Możliwe są podwyżki od przyszłego roku, a postulaty OZZL-u mogą być spełnione w ciągu czterech lat" - stwierdził przedstawiciel rządu.

Na spotkaniu obecny był również wojewoda mazowiecki Jacek Sasin, który uspokajał pacjentów, iż władze gotowe są na każdą okoliczność. Sasin ujawnił, że sytuacja w mazowieckich szpitalach jest cały czas monitorowana i pacjenci mogą spać spokojnie.

O sytuacji w całym kraju mówił natomiast wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Bagatelizował on sprawę, mówiąc o pewnych niedogodnościach i wymieniając tylko kilka punktów w Polsce, gdzie istnieje ryzyko ewakuacji, ale tylko w ostateczności. Poinformował,że pracują tam zespoły kryzysowe, opracowujące różne rozwiązania. Obok Radomia wiceminister wymienił również Suwałki, Łomżę, Nowy Targ, Gorlice oraz Częstochowę.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]