2007-09-27: Stefan Niesiołowski zwycięzcą drugiej edycji plebiscytu "Lustro Szkła Kontaktowego"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 27 września 2007
Wyniki konkursu ogłosił Tomasz Sianecki

26 września ogłoszono wyniki drugiej edycji plebiscytu "Lustro Szkła Kontaktowego". Pierwsze miejsce w głosach na "tak" zajął senator PO Stefan Niesiołowski, drugie - lewicowy polityk Wojciech Olejniczak. Trzeci był lider PSL Waldemar Pawlak.

Najwięcej głosów na "nie" uzyskała szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga, tuż za nią uplasował się obecny premier a na ostatnim stopniu podium stanął Jacek Kurski, poseł PiS. Wyniki ogłosił Tomasz Sianecki wraz ze swym gościem Markiem Przybylikiem.

Głosowanie odbywało się za pomocą sms-ów. Widzowie mieli do wyboru 19 polityków, na których mogli głosować dwojako - na "tak" lub na "nie".

Grzegorz Miecugow, współtwórca "Szkła kontaktowego" zapytany o to, dlaczego społeczeństwo woli krytykować polityków za pomocą żartu powiedział, że "wynika to z tego, iż nasi widzowie pocieszają się, chyba niesłusznie, że nie są tacy jak politycy, że są od nich lepsi. Stąd drwina, która jest wyrazem pewnego poczucia wyższości czy lepszości. Myślę, że to jest złudne, bo niestety politycy są tacy jak my wszyscy. Jednak to, że jesteśmy narodem skłonnym do ironii, że mamy poczucie humoru, jest faktem i jest to pocieszające".

Miecugow stwierdził również, że "widzowie raczej są sceptyczni wobec polityków w ogóle, także w stosunku do PO i LiD. Mam wrażenie, że Polacy doszli do momentu, w którym wiedzą, że hasło „oni już rządzili, a my jeszcze nie” przestało być aktualne. Nikt już nie może tego powiedzieć. Ludzie zaczynają się orientować, że coś jest nie tak w systemie politycznym, że nie chodzi tylko o jednostki, o tego czy innego polityka. Narasta przekonanie, że trzeba zmienić ordynację wyborczą, wymusić to na politykach, bo oni sami z siebie tego nie zrobią, jako że obecna jest dla nich wygodna. To nie jest przypadek, że kolejne Sejmy oceniane są jako coraz gorsze. Czas to zmienić i widzowie „Szkła kontaktowego” dają do zrozumienia, że chcą takiej zmiany".

Wyniki drugiej edycji - Głosy na TAK[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zdjęcie Imię i nazwisko Partia Procent głosów
1. Stefan Niesiolowski.jpg Stefan Niesiołowski PO 33,8%
2. Wojciech Olejniczak SLD 12,8%
3. Waldemar Pawlak PSL 7,8%

Wyniki drugiej edycji - Głosy na NIE[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zdjęcie Imię i nazwisko Partia Procent głosów
1. 2007 06 22 kaczynski bruksela 04.jpg Anna Fotyga PiS 29,4%
2. Jarosław Kaczyński PiS 27,2%
3. Jacek Kurski PiS 10,6%

Źródła[edytuj | edytuj kod]