Przejdź do zawartości

2007-09-26: Prezydent u Polonii w Chicago na koncercie „Polska dla Chicago”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 26 września 2007

Koncert „Polska dla Chicago” zgromadził siedem tysięcy osób. Rozpoczął go Lech Kaczyński mówiąc o problemie ze zniesieniem amerykańskich wiz i walce z patologiami w Polsce.

Prezydent ma nadzieję, że w Polsce walka z patologiami będzie kontynuowana: „W Polsce będzie się dobrze dziać. Będzie się dobrze dziać, bo weszliśmy na drogę szybkiego rozwoju, bo walczy się z różnymi patologicznymi zjawiskami. I mam nadzieję, że będziemy mogli dalej walczyć. I tego sobie i nie tylko sobie życzę” - mówił do Polonii.

Prezydent zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż część Polaków mieszkających w Chicago „ma trudności” - przebywa tu bez odpowiednich pozwoleń lub bez wiz. „My ze swojej strony jako władze Rzeczpospolitej będziemy robić wszystko, żeby ten problem rozwiązać. Nie twierdzę, że to jest proste (...) Gdyby to było proste, to przy wysiłkach ostatnich dwóch lat byłoby to już rozwiązane” - zaznaczył prezydent.

Kaczyński życzył też Polonii, aby żyło jej się w USA jak najlepiej. „Chciałem całej chicagowskiej Polonii podziękować za jedno, za patriotyzm. Patriotyzm, który nie stoi w sprzeczności z tym, żeby być lojalnym obywatelem Stanów Zjednoczonych, bo nie ma tu żadnej sprzeczności. Za to chciałem wam jak najserdeczniej podziękować” - oświadczył prezydent.

Prezydentowi towarzyszyła małżonka Maria Kaczyńska. Jednak największe owacje otrzymała nominowana niedawno na doradcę prezydenta ds. kobiet Nelly Rokita.

W koncercie „Poland for Chicago”, nad którym prezydent objął patronat, wystąpili:

Koncert zorganizowano w prestiżowym miejscu w centrum miasta - Millenium Park.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]