2007-09-26: Compiz razem z Ubuntu 7.10

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 26 września 2007
Compiz logo.svg
Zastosowanie Compiz
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Efektów Compitza


Travis Watkins, jeden z programistów Ubuntu, dwa tygodnie temu podał na swoim blogu, iż podjęto decyzje o domyślnym włączeniu Compiz Fusion w Ubuntu 7.10.

W ostatnich tygodniach poprawiono mnóstwo błędów (60 błędów w ciągu tygodnia). Wiele z nich miało charakter "kosmetyczny", a zaledwie kilka krytyczny. Twórcy namawiają do testowania i zgłaszania błędów.

Wszyscy ci, którzy ze względów technicznych obawiali się czarnego ekranu przy starcie systemu, mogą odetchnąć. Powstała czarna lista zawierająca wszystkie karty graficzne, które stwarzają problemy z Compiz Fusionem. Posiadaczy tych kart powita Metacity.

Niestety w Kubuntu 7.10 Compiz Fusion nie będzie domyślnie włączony. Zespół postanowił poczekać na finalne wydanie KDE4, które ukaże się 11 grudnia 2007 roku.

Compiz to oprogramowanie o wolnych źródłach. Pełni funkcję menadżera okien i kompozycji. Po raz pierwszy zostało ono zaprezentowane przez Novella w styczniu 2006. Oferowane przez oprogramowanie efekty graficzne, w małym stopniu obciążają procesor ponieważ zajmuje się tym karta graficzna.

Źródła[edytuj]