2007-09-25: Wielkopolska: wypadek włoskiego samolotu wojskowego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 25 września 2007

W dniu dzisiejszym około godziny 11:10 w pobliżu Poznania miała miejsce katastrofa lotnicza. Na polu położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Czepinia rozbił się włoski samolot szkolno-bojowy AMX-T. Załoga zdołała się katapultować. Powodem wypadku była najprawdopodobniej awaria silnika. Przed opuszczeniem samolotu pilot skierował maszynę w opustoszałe miejsce, dzięki czemu niebezpieczeństwo zostało zminimalizowane, a w konsekwencji nikt nie odniósł obrażeń ani strat w mieniu.

Dokładne przyczyny katastrofy ustali Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Załoga samolotu składała się z dwóch osób, żołnierzy narodowości włoskiej i polskiej. Zostali oni przetransportowani przez śmigłowce ratownictwa lądowego do Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Poznaniu. Lekarze nie stwierdzili u nich jakichkolwiek uszczerbków na zdrowiu, w związku z czym opuścili placówkę.

Rozbity samolot brał udział w planowym locie na małej wysokości, w parze z drugim statkiem powietrznym tego samego typu. Przedsięwzięcie realizowano w ramach polsko-włoskich ćwiczeń pod kryptonimem "ITALIAN DANCER 2007", które odbywają się zgodnie z NATO Unit Exchange Programme. Biorą w nim udział polska 7 eskadra lotnictwa taktycznego oraz włoskie 103 i 132 eskadra. Manewry zaplanowano na okres 17 - 28 września, a uczestniczące w nich samoloty stacjonują w 33 Bazie Lotniczej w Powidzu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa wielkopolskiego
Wikinews
Wikinews
Wielkopolskie
Wielkopolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w wielkopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kalisza, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Śremu
pozostałych miejscowości