2007-09-25: Wezwanie na turniej gier należących do Wolnego Oprogramowania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 25 września 2007

Serwisy Nuxified.org i Cluenet.org przygotowują wspólnymi siłami turniej gier należących do Wolnego Oprogramowania. Ta impreza ma podważyć stereotyp, że nadaje się ono tylko do zastosowań serwerowych i ewentualnie biurkowych, a MS Windows to jedyna platforma, na której da się pobawić.

Na obecnym etapie organizacji chodzi o ustalenie profilu turnieju. Zasadniczo do zaakceptowania są dwa rodzaje gier — takie, w których zarówno silnik jak i dane (grafika, dźwięki itp.) zapewniają słynne cztery wolności, oraz takie, w których tylko silnik spełnia definicję wolnego oprogramowania, a dane można rozpowszechniać przynajmniej niekomercyjnie. Zgodnie z niedawno wyrażonym stanowiskiem RMS-a w sprawie wolności sztuki oba rodzaje są koszerne, ale redakcja wystawiła w tej sprawie sondę.

Jednocześnie można proponować konkretne gry, w których będą się wykazać zawodnicy. Typ I to np. Nexuiz, OpenArena, Battle for Wesnoth i Frozen Bubble, typ II obejmuje dodatkowo takie tytuły jak Tremulous, Cube czy niektóre porty Dooma oraz Quake’a. Na pewno przyda się do tego encyklopedia wolnych gier…

Źródła[edytuj | edytuj kod]