2007-09-25: Raper grozi prezydentowi?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 25 września 2007

"Pan prezydent, ja dzisiaj zabiję go, bo pan prezydent w tym kraju to całe zło" – to tekst piosenki rapera „Hukosa”. Karniści zgodnie twierdzą, że za groźby zawarte w piosence raper nie odpowie przed sądem.

Bartłomiej Huk „Hukos” ma 23 lata i mieszka w Białymstoku, a płyta z muzyka hip-hopową „Ostrze moich oskarżeń”, z której pochodzi powyższy tekst dedykowany prezydentowi, ukazała się w sierpniu. W utworze „Panie prezydencie” "Hukos" opisuje, swój plan zabicia prezydenta. Piosenka kończy się relacją sprzed gmachu Sejmu, gdzie właśnie doszło do zamachu na głowę państwa.

Artysta twierdzi, że to nie groźby a prowokacja, która wyraża jego stosunek do władzy.

Kancelaria Prezydenta na razie nie komentuje słów rapera, które on sam nazywa ideologicznym manifestem. Według "Życia Warszawy" nie wszyscy są tak łaskawi, posłanka PiS Jolanta Szczypińska jest oburzona: "Słowa tego człowieka świadczą o tym, że może być niezrównoważony psychicznie. Powinien być ścigany i ukarany".

Prawnicy uważają, że raper nie popełnił przestępstwa, bo w tekście nie ma żadnej groźby karalnej, która mogłaby być zrealizowana. Poza tym prof. Zbigniew Hołda z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz karnista prof. Marian Filar uważają, że: "Stek takich bredni na pewno nie wzbudzi strachu prezydenta. A groźba wtedy jest przestępstwem, kiedy jej adresat czuje się zagrożony".

Według karnistów utwór można oceniać tylko w kategoriach moralnych, ale za ich przekroczenie w demokratycznych krajach się nie karze – ocenia prof. Filar.

Hukos jest członkiem zespołów Panorama Paru Faktów i Fama Familia. Artysta ma za sobą występ na około 100 koncertach. W roku 2003 wspólnie z zespołami Panorama Paru Faktów, Cira i PKC nagrał płytę zatytułowaną "Rozgrzewka". Huk pomagał rockowo-jazzowemu zespołowi WEM przy wydaniu płyty. Oprócz swojego solowego albumu planuje wydanie wspólnej płyty z grupą Fama Familia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]