2007-09-25: Novell namawia do korzystania z cyfrowych dowodów tożsamości

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 25 września 2007

Novell i społeczność open source rozpoczynają kampanię “Kontroluj swoją tożsamość” prowadzoną w ramach projektu Bandit. Akcja ma zachęcić do korzystania z technologii kart informacyjnych. Co ciekawe, akcję wspiera Microsoft, dystansujący się od Bandit i promujący własne rozwiązanie: CardSpace.

Oto informacja prasowa Novella na ten temat:

Kontroluj swoją tożsamość

SAN FRANCISCO (Digital ID World Conference), 24 września 2007

Novell i społeczność open source rozpoczynają w ramach projektu Bandit kampanię “Kontroluj swoją tożsamość”. Celem akcji (http://cards.bandit-project.org) jest promowanie technologii kart informacyjnych oraz korzystania z nich.

Każdego dnia miliony osób korzystających Internetu odczuwa niepokój, gdy musi wprowadzać swoje dane osobowe i hasła na kolejnych witrynach. Autorzy projektu Bandit dostrzegli ten problem i wyszli z inicjatywą, dzięki której użytkownicy mają dostęp do specjalnych kart Bandit — cyfrowych “dowodów osobistych”, z których korzysta się prowadząc transakcje w Internecie. Aby łatwo zarządzać swoimi kartami Bandit, użytkownicy mogą pobrać z internetowej strony akcji specjalny wieloplatformowy selektor kart informacyjnych DigitalMe przeznaczony do platform Linux i Macintosh lub selektor Windows CardSpace przeznaczony do systemów Windows firmy Microsoft.

Technologia kart informacyjnych to już nie miraż. Jest rzeczywista i dostępna

powiedział Bob Blakley, główny analityk w firmie Burton Group.

Karty informacyjne pozwalają zmniejszyć częstotliwość korzystania z haseł i zapewniają łatwiejszą obsługę niż rozwiązania stosowane obecnie. Nowe karty torują drogę aplikacjom i modelom biznesowym, które będą oparte na nowatorskich sposobach korzystania z informacji związanych z tożsamością użytkowników.

Jednym z elementów rozpoczynających kampanię “Kontroluj swoją tożsamość” jest demonstracja na żywo podczas konferencji Digital ID World (www.digitalidworld.com) odbywającej się w dniach 24-26 września br. w San Francisco.

Novell prezentuje na niej współdziałanie kart Bandit oraz dwóch selektorów:

  • selektora DigitalMe opracowanego w ramach projektu Bandit,
  • a także selektora Windows CardSpace.

W trakcie prezentacji karty Bandit są one używane do przeprowadzenia transakcji online z wykorzystaniem danych osobowych. Dalsza promocja będzie prowadzona przez kolejne pół roku, podczas kolejnych wydarzeń istotnych dla branży IT. Kulminacją kampanii będzie coroczna konferencja Novella o nazwie BrainShare, zaplanowana na marzec 2008 r.

Serwis internetowy kampanii Kontroluj swoją tożsamość został w całości opracowany na platformie openSUSE i wykorzystuje składniki oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym pochodzące z projektów Eclipse Higgins i Pamela. Na użytkowników, którzy odwiedzą stronę internetową z zamiarem uzyskania kart Bandit, czekają liczne konkursy i nagrody. Dodatkowe informacje można uzyskać w serwisie internetowym kampanii pod adresem http://cards.bandit-project.org

Akcję Novella wspiera firma Microsoft, starając się zapewnić, by wszyscy internauci niezależnie od użytkowanego systemu operacyjnego mieli dostęp do technologii kart informacyjnych. W niedalekiej przyszłości do akcji powinni włączyć się także inni partnerzy zajmujący się zarządzaniem tożsamością.

Firma Microsoft uważa, że technologia kart informacyjnych, jak np. Windows CardSpace, jest integralną częścią zgodnego operacyjnie, bezpiecznego systemu zarządzania tożsamością

powiedział Kim Cameron, główny architekt systemów obsługi tożsamości w firmie Microsoft.

Dzięki tej kampanii projekt Bandit usuwa kolejną przeszkodę, która stała na drodze upowszechnieniu na świecie prostej, wiarygodnej technologii zarządzania tożsamością. W tym zakresie stworzenie rozwiązań nowej generacji nie wystarczy, trzeba dać użytkownikom odpowiednie narzędzia i pokazać korzyści płynące z użytkowania tej technologii.

W środowisku klientów karty informacyjne (cyfrowe dowody osobiste) są albo tworzone samodzielnie, albo uzyskiwane od firm niezależnych. Zawierają one dane osobowe, takie jak nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail czy informacje o karcie kredytowej. Selektory są wykorzystywane do ich tworzenia i aktualizacji, a także do zarządzania kartami informacyjnymi. Pozwala to na utworzenie modelu tożsamości ukierunkowanego na użytkowników, w którym o stopniu poufności przekazywanych danych decydują oni sami, a nie odwiedzane witryny internetowe. Jednocześnie znika konieczność ręcznego tworzenia, dostarczania i aktualizowania danych identyfikujących, wprowadzanych na wielu witrynach. Kiedy użytkownik odwiedzi stronę internetową kompatybilną z kartami informacyjnymi i dokona transakcji takiej jak np. zakup produktu, selektor umożliwi wylegitymowanie się którąś z kart cyfrowych.

Po wybraniu stosownej karty dane uwierzytelniające zostaną wysłane do autoryzującej transakcję strony internetowej niezależnego dostawcy na przykład banku, który wydał kartę kredytową który zweryfikuje, czy użytkownik dysponuje środkami niezbędnymi do dokonania zakupu. Potwierdzenie autoryzacji zostanie wysłane zwrotnie w bezpiecznym połączeniu, co umożliwi sfinalizowanie transakcji.

Karty informacyjne sprawdzają się także w biznesie w środowiskach IT firmy można na przykład udostępnić pracownikowi dowód osobisty firmy, dający mu dostęp do zewnętrznych systemów list płac, do informacji o promocjach lub do zniżek oferowanych pracodawcy przez internetowych partnerów biznesowych. W przyszłości przedsiębiorstwa będą mogły używać rozwiązań takich jak Novell Access Manager (www.novell.com/products/accessmanager) do tworzenia prostych interfejsów akceptujących informacje płatnicze, zezwalających na lepszą kontrolę dostępu do sfederowanych aplikacji internetowych.

Nowa generacja rozwiązań do zarządzania tożsamością jest gotowa, a Bandit wysforował się na prowadzenie w ich wdrażaniu

powiedział Dale Olds, kierownik Projektu Bandit pracujący dla firmy Novell.

Kilka miesięcy temu opracowaliśmy wieloplatformowy selektor kart informacyjnych, dorównujący funkcjonalnością selektorowi Windows CardSpace. Teraz pracujemy nad tym, by karty informacyjne trafiły do rąk wszystkich osób, które mogą skorzystać na ich używaniu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]