2007-09-24: Mars Odyssey odkrył wejścia do jaskiń?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Zdjęcia ukazujące otwory mogące być wejściami do marsjańskich jaskiń
Sonda Mars Odyssey na orbicie Marsa, wizja artystyczna
poniedziałek, 24 września 2007
N icon science.png

Sztuczny satelita Marsa, sonda Mars Odyssey, odkryła prawdopodobne wejścia do siedmiu jaskiń w zboczu marsjańskiego wulkanu. Odkrycie to daje szansę na niepowtarzalne badania oraz stwarza nową nadzieję, że odkrycie śladów życia na Czerwonej Planecie.

Bardzo ciemne, niemal okrągłe twory o średnicach od 100 do 250 metrów zaintrygowały badaczy, którzy znaleźli je na zdjęciach wykonanych przez sondy Mars Odyssey i Mars Global Surveyor. Mars Odyssey sfotografował je ponownie za pomocą kamery podczerwonej, aby zmierzyć ich temperaturę za dnia i w nocy. Analiza zdjęć termicznych sugeruje, że twory te mogą być wejściami do podziemnych jaskiń.

"Niezależnie, czy są to tylko pionowe szyby, czy też wejścia do rozległych jaskiń", mówi Tim Titus ze Służb Geologicznych Stanów Zjednoczonych, "jaskinie na Marsie mogły zapewnić bezpieczną niszę dla niegdysiejszego lub dzisiejszego życia, lub stanowić przyszłe schronienie dla człowieka." Odkryte otwory, nazwane Siedmioma siostrami, są położone w jedynym z najwyższej położonych regionów Marsa, w wulkanie Arsia Mons. Z tego powodu inni naukowcy mają bardziej sceptyczne podejście od Titusa. Mówią, że na tak ekstremalnych terenach osiedlenie się człowieka jest wątpliwe, tak samo jak to, aby dotarły tam marsjańskie formy życia.

Znalezienie Siedmiu sióstr" zmobilizowało naukowców do próby znalezienie podobnych otworów na niżej położonych terenach, bardziej dostępnych dla przyszłych misji załogowych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]