2007-09-24: Bizon z Brazylii, czyli IE pod Linuksem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 24 września 2007

W idealnym świecie wszystkie przeglądarki przestrzegałyby standardów, a ich użytkownicy nie musieliby martwić się, że jakieś internetowe strony nie wyświetlają się u nich w ogóle albo wyświetlają się inaczej niż w przeglądarce kolegi czy koleżanki.

Niestety nie żyjemy w idealnym świecie. Większość internautów używa przeglądarki MS IE, która jest na bakier ze standardami, dodaje do nich własne rozszerzenia, a część twórców stron tworzy je właśnie pod tę przeglądarkę, bo przecież jest najpopularniejsza. W ten sposób koło się zamyka.

Z pomocą tym użytkownikom Linuksa, którzy z jakiegoś powodu muszą używać przeglądarki MS IE przychodzi projekt Tatanka, zwany również IEs4Linux. Co ciekawe, mogą z niego korzystać również użytkownicy innych systemów, na których działa Wine.

Projekt dostarcza dosłownie jeden, ale za to bardzo “sprytny” skrypt, który ułatwia instalację MS IE automatycznie pobierając wszystkie potrzebne pakiety (cabextract i Wine) oraz składniki. W chwili obecnej za jego pomocą można zainstalować MS IE w wersji 6.0, 5.5 i 5.0.

Użytkownicy *Ubuntu, Debiana, Gentoo, Fedory, Suse i Mandrivy znajdą dokładne instrukcje instalacji na stronach projektu.

Oczywiście od dawna znane i opisane są sposoby instalacji MS IE pod Wine. Skrypt projektu Tatanka czyni jednak ten proces tak prostym, że prościej się już chyba nie da. Parafrazując znany slogan reklamowy można więc powiedzieć: “Po co się męczyć? Tatanka Cię wyręczy!

Źródła[edytuj | edytuj kod]