2007-09-24: Bój o budowę londyńskiego welodromu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 24 września 2007

14 września pojawiły się plany na światowej klasy zaplecze kolarskie w Parku Olimpijskim. Olympic Delivery Authority (ODA) ogłosiła listę sześciu kandydatów na wykonawców welodromu Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012.

Welodrom, przeznaczony dla 6000 widzów, ma powstać w północnej części Parku Olimpijskiego i odbędą się na jego terenie zawody kolarstwa torowego w trakcie Igrzysk i Paraolimpiady. Ma się on stać się jednym z największych trwałych części Parku Olimpijskiego.

Informacja o przetargu, zapraszająca firmy do składania ofert konstrukcyjnych welodromu, została ogłoszony w maju. Ze względu na ogromne zainteresowanie, ODA powiadomiła, iż zostało wybranych sześciu kandydatów do tego kontraktu:

  • Alfred McAlpine Major Projects
  • Carillion Construction
  • FCC Construccion
  • ISG InteriorExter
  • Shepherd Construct Limited
  • Wates

Zwycięzca przetargu zostanie najprawdopodobniej ogłoszony na początku 2008 roku i wraz z projektantami obiektu, grupą dowodzoną przez Hopkins Architects (wybraną w lipcu), dopracuje szczegóły współpracy jeszcze przed rozpoczęciem prac w 2009 roku.

David Higgins, Dyrektor Wykonawczy ODA powiedział: "Jest to szansa dla dużej firmy wykonawczej, aby wybudować obiekt światowej klasy nie tylko dla najlepszych sportowców, ale i pozostawić spuściznę dla kolarzy i talentów na wieki. Razem ze światowej sławy projektantami i trwającymi już pracami przygotowawczymi, ogłoszenie tak prestiżowej listy kandydatów stawia nas na drodze do pozyskania obiektu idealnego na okazję Igrzysk Olimpijskich, ale i również zapewniającego epokowy obiekt dla przyszłych pokoleń".

Odrębny przetarg będzie dotyczył budowy stałego toru BMX, również na terenie Parku Olimpijskiego.

Po Igrzyskach Olimpijskich, tor BMX zostanie przemieszczony w okolice welodromu. Razem z torem dla kolarstwa szosowego i terenem przeznaczonym dla kolarstwa górskiego ma stworzyć VeloPark. Obiekt ten ma łączyć w sobie warunki do uprawiania wszystkich dyscyplin kolarskich w jednym miejscu. VeloPark ma być również połączony z Sustrans National Cycle Network, siecią ścieżek rowerowych na terenie Londynu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]