Przejdź do zawartości

2007-09-23: Kwaśniewski: wzywam Jarosława Kaczyńskiego do debaty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 23 września 2007
Aleksander Kwaśniewski

"Polska przeżywa 2 lata nieudanego eksperymentu. Przez tych, którzy poza niebezpiecznymi hasłami niczego nam nie byli w stanie zaproponować. Premier Kaczyński zajmował się innymi sprawami. Ten czas kończy się i wierzymy, że zaczyna się czas Lewicy i Demokratów. Słyszymy w ostatnich dniach twierdzenia, że mamy alternatywę. Sprowadza się ono do podziału na Polskę, gdzie my jesteśmy tam gdzie jesteśmy, a inni tam gdzie stało ZOMO, że ludzi wykształconych nazywa się wykształciuchami. Mówi się o walce z korupcja nie wspominając, że za III Rzeczpospolitej byliśmy w walce z korupcją skuteczniejsi. Zasadnicza różnica między LiD a PiS jest taka, że my ufamy ludziom, lubimy ludzi, uważamy, że obywatele najskuteczniej mogą decydować o swoich losach. My wierzymy w polskiego obywatela chcemy dla niego tworzyć to państwo, podporządkować wszystkie struktury dal jego dobra i godności" - mówił dziś Aleksander Kwaśniewski podczas konwencji wyborczej LiD w Kielcach.

Były prezydent wezwał również premiera Jarosława Kaczyńskiego do debaty o Polsce.

Kwaśniewski przyznał, że jest już do niej przygotowany i z chęcią spotka się z szefem PiS. „Naszym rodakom należy się szczera, otwarta, nienapastliwa dyskusja o Polsce i Polakach, o tym co powinniśmy czynić w najbliższych latach. Moja obawa jest taka - tracimy czas. Tracimy wielkie możliwości jakie stoją przed Polską. Zwolennicy Kaczyńskiego są odmiennego zdania. Zderzmy te poglądy. Jestem gotowy do debaty w każdym miejscu, w każdym terminie. Taka debata wam drodzy wyborcy i obywatele Rzeczpospolitej się należy” - powiedział były prezydent.

Do debaty Kwaśniewski-Kaczyński wezwał również Wojciech Olejniczak, szef SLD. Powiedział on, że Kwaśniewski "ma kompetencje i doświadczenie i chce dalej pracować dla Polski".

Jest alternatywa dla PiS-u. Jest nią LiD. To ze jesteśmy w Unii Europejskiej to zasługa centrolewicy. Ministrowie posądzani o korupcję i koalicjanci posądzani o gwałty to jest patologia IV RP. To wy (PiS) wprowadziliście patologie na salony władzy. Dość tej obłudy i kłamstwa z wieców Jarosława Kaczyńskiego" - powiedział Olejniczak. Stwierdził również, że LiD chce normalności a nie patologii, które to przyczyniły się do śmierci Barbary Blidy. "To nie jest sposób na walkę z korupcją" - dodał.

Premier przyjął wyzwanie, lecz nie wiadomo jeszcze gdzie i kiedy debata ta miałaby się odbyć.

Źródła[edytuj | edytuj kod]