Przejdź do zawartości

2007-09-23: Konwencja wyborcza PiS w Lublinie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 23 września 2007
Fragment z klipu wyborczego PiS

Podczas dzisiejszej konwencji wyborczej PiS w Lublinie Jarosław Kaczyński przekonywał słuchaczy, że według politycznych przeciwników jego partii, IV RP i walka z patologią, to „Wschód, a III RP to Zachód”. Kaczyński uważa, że oponenci PiS dążą do powrotu epoki „przedrywinowskiej”.

Premier zaznaczył, że chce walczyć z patologią w życiu publicznym i społecznym. Według niego Polska ma rozwijać się, iść naprzód, a wygrana Platformy i LiD "może być zablokowaniem zmian w Polsce na wiele lat. Zablokowaniem w imię interesów uwłaszczonej nomenklatury, w imię interesów oligarchii, a przeciw interesom ogromnej większości narodu".

"W Polsce funkcjonuje nieformalny, ale skuteczny immunitet dla uprzywilejowanych. Tego korupcyjno-korporacyjnego systemu przywilejów ze szczególną zaciekłością broni LiD. System korupcyjno-korporacyjny można porównać do worka kamieni. My, Polacy, niesiemy ten worek, a budowa IV RP to nic innego jak tylko zrzucenie tego worka" - powiedział premier.

Jarosław Kaczyński stwierdził, że aktualny spór w kraju dotyczy jednego zagadnienia: „władzy demokratycznej i jej uprawnień”. Tego, czy przywileje mogą być ograniczane przez władzę demokratyczną oraz czy ma ona działać w interesie większości, która tych przywilejów nie posiada.

Podczas konwencji Elżbieta Kruk (nr 1 PiS w Lublinie) wypowiedziała się również na temat mediów: "Nie ma prawdziwej demokracji, kiedy ludzie nie są dobrze poinformowani. Ataki na media publiczne ze strony PO i SLD to efekt ich wściekłości za to, że media są obiektywne, rzetelne i pokazują prawdę".

Natomiast w sobotę w Rzeszowie premier wypowiadał się na temat kościoła: "Szczególna rola przypada współpracy państwo - Kościół katolicki. To musi być współpraca oparta na równych prawach, ale jest potrzebna. W Polsce Kościół jest dzierżycielem jedynego powszechnego systemu wartości".

Źródła[edytuj | edytuj kod]