Przejdź do zawartości

2007-09-22: Prezydent Bydgoszczy wypowiada walkę wandalom

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 22 września 2007
Graffiti w Warszawie
Graffiti w Warszawie

W dniu 21 września 2007 na łamach internetowej gazety bydgoszcz.pl prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz wypowiedział walkę wandalom malującym graffiti na ścianach. Zapowiedział, że każdy, który złapie owego wandala na malowaniu graffiti na murach dostanie tysiąc złotych nagrody. "Szansę na zdobycie nagrody mają nie tylko przypadkowi bydgoszczanie, ale także policjanci i strażnicy" - dodał.

W Bydgoszczy bardzo ciężko jest złapać wandala na malowaniu graffiti, ponieważ owi artyści murów malują głównie w nocy i policja rzadko jest świadkiem tych wyczynów. Mieszkańcy miasta również nie widują tych wydarzeń za często, albo jak są już świadkami nie donoszą ze strachu. Policja o namalowaniu graffiti dowiaduje się po fakcie czyli na przykład podczas patroli.

Do walki zaangażowano także administrację domów miejskich. Pracownicy ADM mają usuwać owe graffiti. Kłopotem są finanse, prezydent jednak zapowiada, że zdobędzie środki na zapłacenie 1000 złotych każdemu. Obiecuje też, że wskaże w ciągu dwóch lub trzech tygodni miejsca na których graffiti jest malowane najczęściej.

Policjanci z dystansem i rezerwą podchodzą do pomysłów prezydenta. "Walka z grafficiarzami jest bardzo trudna i rzadko przynosi efekty" - powiedział Jacek Krawczyk, rzecznik kujawsko-pomorskich policjantów. "Nie prowadzimy statystyk, z doświadczenia wiem jednak, że rzadko zatrzymujemy wandali malujących na murach. Gdy już do tego dojdzie, trzeba wyjaśnić całą sytuację i oszacować szkodę. Jeśli właściciel poniósł straty do 250 zł, jest to wykroczenie i wandalowi grozi grzywna. Szkodę powyżej tej kwoty traktujemy jako przestępstwo i kara może być większa, sądy jednak rzadko je wymierzają" - dodał.

"Warto tworzyć przestrzenie do dialogu, szukać wzajemnych kontaktów, pytać się, jakie ci ludzie mają potrzeby i próbować je spełniać. Jeśli chcemy rozwiązywać problemy, to musimy rozmawiać i szukać tego, co będzie wspólne, a nie tego, co dzieli" - stwierdził Marcin Płocharczyk, koordynator w Stowarzyszeniu Stumilowy Las (organizuje ono legalne akcje malowania graffiti).

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa kujawsko-pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Kujawsko-pomorskie
Kujawsko-pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie kujawsko-pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka
pozostałych miejscowości