Przejdź do zawartości

2007-09-20: Uroczyste podpisanie ustawy o przeprowadzeniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 20 września 2007
Przemówienie Prezydenta RP
Uroczyste podpisanie ustawy przez Lecha Kaczyńskiego
Uroczyste podpisanie ustawy przez Lecha Kaczyńskiego

19 września 2007 r. w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński dokonał uroczystego podpisania ustawy o przeprowadzeniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. W uroczystości uczestniczyli m.in.:

Na uroczystość zaproszono również dzieci z Mazowieckiego Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży oraz Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Praga –Warszawa – medalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w roku 2007.

Podczas uroczystości Lech Kaczyński powiedział m.in.:

Prezydent RP zwrócił się do zebranych:

"(...) Mamy do roku 2012 jeszcze 5 lat, ale działać już trzeba teraz, i w ostatnich miesiącach zostały podjęte niezmiernie energiczne działania, za które Pani Minister – sprawującej swój urząd dopiero osiem tygodni, bo nie ma jeszcze dwóch miesięcy – chciałem serdecznie podziękować. (...) Załatwiona została – świetnie mi znana jeszcze z miasta – sprawa Damisu, jest pewne porozumienie z kupcami, jest miejsce, w którym będzie warszawski stadion i przede wszystkim, wracając do ustawy, są odpowiednie rozwiązania prawne, bo stosując rozwiązania, które wynikają z obowiązujących w innych sprawach przepisów prawa polskiego, tych mistrzostw by się nie zorganizowało. (...)

Polskie prawo związane z zamówieniami publicznymi, inwestycjami publicznymi – wszystko jedno, czy mają one charakter samorządowy, czy rządowy – jest nastawione na to, żeby uchronić kraj, uchronić podatnika, uchronić obywateli przed nadużyciami. I to jest w naszej sytuacji, można powiedzieć – niestety, ale dzisiaj oczywiste. Tutaj trzeba przyjąć rozwiązania, których podstawowym kryterium jest szybkość, skuteczność działania. I takie rozwiązania zostały przyjęte. To nie oznacza, że odpowiednie organy państwa – Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policja – nie będą miały szczególnego baczenia, żeby tu do żadnych nadużyć nie doszło. Zrobimy wszystko, żeby nie doszło, wierzymy głęboko, że nie dojdzie. Szczególnie, że nie ma w tej chwili pogody dla korupcji w naszym kraju. Można powiedzieć, że pogoda jest bardzo zła dla tych, którzy chcieliby uzyskiwać nieuzasadnione korzyści. Przyjęte rozwiązania są rozwiązaniami koniecznymi i mają też pewną moc eksperymentu. Jeżeli to się wszystko uda, a jestem głęboko przekonany, że tak, to być może część tych rozwiązań da się upowszechnić na skalę, już nie tylko w celu zorganizowania jednej wprawdzie bardzo dużej imprezy, tylko w ogóle w naszym codziennym życiu związanym z działalnością inwestycyjną i organizacyjną samorządów i rządu Rzeczypospolitej (...)".

Źródła[edytuj | edytuj kod]