Przejdź do zawartości

2007-09-20: O. Rydzyk żąda przeprosin od PO i wycofania emisji jednego ze spotów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 20 września 2007

Szef toruńskiego Radia Maryja ks. Tadeusz Rydzyk zażądał przeprosin od Platformy Obywatelskiej oraz wycofania z emisji spotu, którego jest głównym bohaterem.

Rydzyk uważa, że użycie fragmentu wypowiedzi z jednego z wykładów jest naruszeniem dóbr osobistych redemptorysty. List Rydzyka do Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej odczytano w środę wieczorem na antenie toruńskiej radiostacji. We wstępie listu czytamy:

W związku z treścią emitowanego w telewizji spotu wyborczego przez Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej, stwierdzam, że bezprawnie wykorzystano mój wizerunek, głos i naruszono moje dobra osobiste - na zasadzie art. 24 k.c. żądam natychmiastowego zaprzestania tych naruszeń i wycofania spotu wyborczego z emisji telewizyjnej.

Reklamówka PO składa się z dwóch części, w pierwszej ukazany jest wizerunek Rydzyka, w tle słychać fragment wypowiedzi, w którym duchowny mówi o Marii Kaczyńskiej: "Prezydentowa z taką eutanazją? Och ty czarownico! (...) Jak zabijać ludzi to sama się podstaw...", następnie lektor wypowiada zdanie "Dla PiS niektórzy są nietykalni". W drugiej części pokazuje się Donald Tusk, który mówi: "Zmienimy to! Każdy będzie równy wobec prawa. By żyło się lepiej. Wszystkim."

Szef PO Donald Tusk na razie nie ma zamiaru przepraszać, wyjaśnił że spot nie ma na celu krytyki misji kościelnej Rydzyka, a jego zaangażowanie w politykę.

Źródła[edytuj | edytuj kod]