2007-09-19: Pierwszy satelita wykonujący zdjęcia o rozdzielczości 50 cm już na orbicie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Start rakiety Delta II 7920 z satelitą Gravity Probe B
środa, 19 września 2007
Technika
N icon technology.png

Wczoraj o godz. 18:35:00,526 GMT (20:35 czasu polskiego) na orbitę wyniesiono pierwszego cywilnego satelitę zdolnego do wykonywania zdjęć o rozdzielczości 50 cm, Worldview-1. Amerykańskiego satelitę wyniosła w kosmos rakieta Delta II, w wariancie 7920-10C, startująca z bazy sił powietrznych Vandenberg.

Ważący 2,5 tony przełomowy satelita WorldView-1 będzie wykonywał zdjęcia powierzchni Ziemi w świetle widzialnym. Uzupełni on flotę firmy DigitalGlobe, realizującej rządowy kontrakt zlecony przez amerykańską Narodową Agencji Wywiadu Geoprzestrzennego, wart ponad 500 mln. USD.

Satelita przez najbliższe 7 lat będzie dokonywał głównie geolokacji obiektów, fotografując każdego dnia ponad 900 000 km² powierzchni naszej planety. Geolokacja jest potrzebna, m.in. deweloperom i urzędom planowania przestrzennego. Z wyników pracy satelity korzystać będą również firmy ubezpieczeniowe, ekolodzy (możliwość śledzenia dużych zwierząt) i naukowcy (śledzenie zmian klimatycznych). Fotografie wykonane przez WorldView-1 będą dostępne zarówno organizacjom rządowym, jaki i prywatnym firmom. Unikalny 61 centymetrowy teleskop satelity (odpowiedzialny za wysoką rozdzielczość zdjęć), w połączeniu z zastosowanymi po raz pierwszy na cywilnym satelicie żyroskopami sterującymi położeniem statku w przestrzeni (zapewniającymi bardzo szybkie skierowanie kamery w pożądane miejsce), będzie nową jakością w rękach analityków.

Udany start był również rekordowym w astronautyce. Był to 75. z rzędu (130 w ogóle) udany start rakiety z rodziny Delta II. Żadna inna rakieta kosmiczna w historii nie miała tak długiego okresu bezawaryjnych startów.

Źródła[edytuj]