Przejdź do zawartości

2007-09-18: IPN wstrzyma katalogi na czas wyborów?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Budynek IPN, ul. Towarowa w Warszawie
wtorek, 18 września 2007

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka poinformował, że jego instytucja rozważa wstrzymanie publikacji katalogów dotyczących osób z życia publicznego do czasu zakończenia wyborów parlamentarnych. Ostateczna decyzja o terminach publikacji będzie znana po otrzymaniu przez Instytut ekspertyz prawnych.

Prezes Kurtyka powiedział, że jeśli nie będzie możliwości przesunięcia terminu publikacji i katalogi będą musiały być wydane przed wyborami, najpierw opublikowane będą katalogi sędziów TK, SN, NSA oraz pracowników IPN. Chce też przedstawić po wyborach katalogi dotyczące osób publicznych, aby nie być posądzonym o udział w grze wyborczej. Zgodnie z ustawą lustracyjną z 15 marca tego roku, IPN miał po tym terminie rozpocząć publikację katalogów osób współpracujących z SB, osób rozpracowywanych przez tajne służby oraz przywódców PRL.

Komentując decyzję IPN, szef SLD Wojciech Olejniczak podkreślił, że jest ona dobra i ma nadzieję, że nie będzie w czasie kampanii wyborczej "przecieków", które mogą zaszkodzić niewinnym osobą. Jednocześnie przypomniał, że Lewica I Demokraci chcą likwidacji IPN i przekazania jej katalogów do państwowych archiwów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]