2007-09-17: Wierzejski i Giertych usłyszą zarzuty w sprawie WBR?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 17 września 2007


Jak podaje "Wprost" Roman Giertych i Wojciech Wierzejski mogą niebawem usłyszeć zarzuty w sprawie Wielkopolskiego Banku Rolniczego. Sprawa dotyczy wyprowadzania pieniędzy z WBR do prywatnych spółek. Dokładniej o 2,6 mln zł, które w 2000 roku miały zostać wyprowadzone z banku na konto prywatnej spółki Hatrol.

Niebawem do Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi trafi opinia Centrum Ekspertyz Gospodarczych w Poznaniu.

Szefem rady nadzorczej WBR był były poseł LPR Witold Hatka, jednocześnie właściciel Hatrolu. W radzie banku zasiadał też Roman Giertych. Udziałowcem banku natomiast była m.in. firma Bakoma Bis, należąca do byłego posła PSL Zbigniewa Komorowskiego i Edwarda Mazura.

Według "Wprost" w latach 90. w WBR swoje oszczędności ulokowało kilka tysięcy rolników, których środki trafiły na konto Hatrolu, a potem kolejno na konta spółek - Rol-Hatu i Polskich Finansów.

Udziałowcami tych firm byli działacze Młodzieży Wszechpolskiej i politycy LPR, m.in. Wojciech Wierzejski. W ich radach nadzorczych zasiadał między innymi Marek Kotlinowski.

Latem 2006 roku u Janusza Kaczmarka, ówczesnego szefa Prokuratury Krajowej, interweniował sam Roman Giertych. Później śledztwo zostało przeniesione z Kalisza do Łodzi. Kaczmarek przyznaje, że zrobił to po interwencji Giertycha.

Źródła[edytuj | edytuj kod]