2007-09-17: Prezydent RP w Katyniu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 17 września 2007
Wystąpienie Prezydenta RP na Polskim Cmentarzu Wojennym
Złożenie wieńca przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na części rosyjskiej Kompleksu Memoriał „ KATYŃ”
Złożenie wieńca

17 września 2007 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką wziął udział w uroczystości złożenia wieńców na Cmentarzu Katyńskim. Prezydentowi towarzyszyli ministrowie Kancelarii Prezydenta RP:

W uroczystości wzięli także udział goście Prezydenta RP:

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji pomordowanych oficerów WP z udziałem Rodzin Katyńskich.

Następnie Prezydent RP z Małżonką udał się na teren Kompleksu Memoriału „Katyń” i na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie złożył wieniec i zapalił znicz. Para Prezydencka zwiedziła również Muzeum Katyńskie.

Podczas uroczystości Prezydent RP powiedział:

„Zbieramy się w tym miejscu, aby uczcić pamięć podstępnie pomordowanych. W tym miejscu zginęli ludzie, którzy w zdecydowanej większości, w roku 1939 znaleźli się w niewoli. Byli to oficerowie Wojska Polskiego, oficerowie Policji, Korpusu Ochrony Pogranicza a także funkcjonariusze państwowi. Wszyscy znaleźli się w tej sytuacji w konsekwencji wydarzenia z 17 września 1939 roku. Dziś mija 68 lat. Polska walczyła wtedy z hitlerowskim najazdem, z jego przeważającymi siłami, ale ta walka trwała. Broniła się Warszawa, Modlin i Hel. Trwała jeszcze wielka bitwa nad Bzurą. Trwała skuteczna obrona Lwowa. Walczyła armia polska na Lubelszczyźnie i w innych miejscach naszego kraju. I w tym momencie na wschodnie tereny Rzeczypospolitej wkroczyła armia sowiecka, która była armią drugiego europejskiego totalitaryzmu – sowieckiego, bolszewickiego. W wyniku tych zdarzeń wielu oficerów i funkcjonariuszy polskich znalazło się w niewoli. Kilka miesięcy później padł rozkaz o ich likwidacji. Zostali wymordowani. Dziś wiemy, że było to 5 marca 1940 roku. Decyzja ta miała charakter polityczny, związany ściśle z totalitaryzmem, bo tylko w takim ustroju władza może naraz stanowić prawo i je wykonywać. A także wydawać wyroki na ludzi - słuszne lub niesłuszne. W tym przypadku był to wyrok nie mający podstaw w żadnym prawie międzynarodowym, ani w tym, co uznajemy za europejską kulturę. Była to zbrodnia, którą należy określić jako ludobójstwo. (...) Była znaczna liczba oficerów żydowskiego pochodzenia lub narodowości, byli także ludzie narodowości: ukraińskiej, białoruskiej, a nawet niemieckiej".

W godzinach popołudniowych polska delegacja udała się do Prawosławnego Soboru Katedralnego pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Po zakończeniu zwiedzania Soboru Lech Kaczyński odwiedził polską parafię rzymsko – katolicką, gdzie spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Galeria[edytuj]

Źródła[edytuj]