2007-09-17: Prezydent RP w Katyniu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 17 września 2007
N icon science.png
Wystąpienie Prezydenta RP na Polskim Cmentarzu Wojennym
Złożenie wieńca przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na części rosyjskiej Kompleksu Memoriał „ KATYŃ”
Złożenie wieńca

17 września 2007 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką wziął udział w uroczystości złożenia wieńców na Cmentarzu Katyńskim. Prezydentowi towarzyszyli ministrowie Kancelarii Prezydenta RP:

W uroczystości wzięli także udział goście Prezydenta RP:

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji pomordowanych oficerów WP z udziałem Rodzin Katyńskich.

Następnie Prezydent RP z Małżonką udał się na teren Kompleksu Memoriału „Katyń” i na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie złożył wieniec i zapalił znicz. Para Prezydencka zwiedziła również Muzeum Katyńskie.

Podczas uroczystości Prezydent RP powiedział:

„Zbieramy się w tym miejscu, aby uczcić pamięć podstępnie pomordowanych. W tym miejscu zginęli ludzie, którzy w zdecydowanej większości, w roku 1939 znaleźli się w niewoli. Byli to oficerowie Wojska Polskiego, oficerowie Policji, Korpusu Ochrony Pogranicza a także funkcjonariusze państwowi. Wszyscy znaleźli się w tej sytuacji w konsekwencji wydarzenia z 17 września 1939 roku. Dziś mija 68 lat. Polska walczyła wtedy z hitlerowskim najazdem, z jego przeważającymi siłami, ale ta walka trwała. Broniła się Warszawa, Modlin i Hel. Trwała jeszcze wielka bitwa nad Bzurą. Trwała skuteczna obrona Lwowa. Walczyła armia polska na Lubelszczyźnie i w innych miejscach naszego kraju. I w tym momencie na wschodnie tereny Rzeczypospolitej wkroczyła armia sowiecka, która była armią drugiego europejskiego totalitaryzmu – sowieckiego, bolszewickiego. W wyniku tych zdarzeń wielu oficerów i funkcjonariuszy polskich znalazło się w niewoli. Kilka miesięcy później padł rozkaz o ich likwidacji. Zostali wymordowani. Dziś wiemy, że było to 5 marca 1940 roku. Decyzja ta miała charakter polityczny, związany ściśle z totalitaryzmem, bo tylko w takim ustroju władza może naraz stanowić prawo i je wykonywać. A także wydawać wyroki na ludzi - słuszne lub niesłuszne. W tym przypadku był to wyrok nie mający podstaw w żadnym prawie międzynarodowym, ani w tym, co uznajemy za europejską kulturę. Była to zbrodnia, którą należy określić jako ludobójstwo. (...) Była znaczna liczba oficerów żydowskiego pochodzenia lub narodowości, byli także ludzie narodowości: ukraińskiej, białoruskiej, a nawet niemieckiej".

W godzinach popołudniowych polska delegacja udała się do Prawosławnego Soboru Katedralnego pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Po zakończeniu zwiedzania Soboru Lech Kaczyński odwiedził polską parafię rzymsko – katolicką, gdzie spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]