2007-09-17: Prezydent RP w Katyniu
17 września 2007 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką wziął udział w uroczystości złożenia wieńców na Cmentarzu Katyńskim. Prezydentowi towarzyszyli ministrowie Kancelarii Prezydenta RP:
- Sekretarz Stanu Maciej Łopiński
- Sekretarz Stanu Michał Kamiński
- Podsekretarz Stanu Małgorzata Bochenek
- Podsekretarz Stanu Ewa Junczyk-Ziomecka
W uroczystości wzięli także udział goście Prezydenta RP:
- Krzysztof Penderecki z małżonką
- Agnieszka Odorowicz
- Jacek Bromski
- Danuta Stenka
- Artur Żmijewski
- przedstawiciele Rodzin Katyńskich i Kombatantów
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji pomordowanych oficerów WP z udziałem Rodzin Katyńskich.
Następnie Prezydent RP z Małżonką udał się na teren Kompleksu Memoriału „Katyń” i na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie złożył wieniec i zapalił znicz. Para Prezydencka zwiedziła również Muzeum Katyńskie.
Podczas uroczystości Prezydent RP powiedział:
„Zbieramy się w tym miejscu, aby uczcić pamięć podstępnie pomordowanych. W tym miejscu zginęli ludzie, którzy w zdecydowanej większości, w roku 1939 znaleźli się w niewoli. Byli to oficerowie Wojska Polskiego, oficerowie Policji, Korpusu Ochrony Pogranicza a także funkcjonariusze państwowi. Wszyscy znaleźli się w tej sytuacji w konsekwencji wydarzenia z 17 września 1939 roku. Dziś mija 68 lat. Polska walczyła wtedy z hitlerowskim najazdem, z jego przeważającymi siłami, ale ta walka trwała. Broniła się Warszawa, Modlin i Hel. Trwała jeszcze wielka bitwa nad Bzurą. Trwała skuteczna obrona Lwowa. Walczyła armia polska na Lubelszczyźnie i w innych miejscach naszego kraju. I w tym momencie na wschodnie tereny Rzeczypospolitej wkroczyła armia sowiecka, która była armią drugiego europejskiego totalitaryzmu – sowieckiego, bolszewickiego. W wyniku tych zdarzeń wielu oficerów i funkcjonariuszy polskich znalazło się w niewoli. Kilka miesięcy później padł rozkaz o ich likwidacji. Zostali wymordowani. Dziś wiemy, że było to 5 marca 1940 roku. Decyzja ta miała charakter polityczny, związany ściśle z totalitaryzmem, bo tylko w takim ustroju władza może naraz stanowić prawo i je wykonywać. A także wydawać wyroki na ludzi - słuszne lub niesłuszne. W tym przypadku był to wyrok nie mający podstaw w żadnym prawie międzynarodowym, ani w tym, co uznajemy za europejską kulturę. Była to zbrodnia, którą należy określić jako ludobójstwo. (...) Była znaczna liczba oficerów żydowskiego pochodzenia lub narodowości, byli także ludzie narodowości: ukraińskiej, białoruskiej, a nawet niemieckiej".
W godzinach popołudniowych polska delegacja udała się do Prawosławnego Soboru Katedralnego pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Po zakończeniu zwiedzania Soboru Lech Kaczyński odwiedził polską parafię rzymsko – katolicką, gdzie spotkał się z przedstawicielami Polonii.
Galeria
[edytuj | edytuj kod]-
Spotkanie z Polakami, którzy przybyli oddać hołd pomordowanym
-
Zwiedzanie Muzeum Katyńskiego
-
Wpis Lecha Kaczyńskiego do księgi pamiątkowej Gości w Muzeum Katyńskim
-
Wizyta w Prawosławnym Soborze Katedralnym - zapalenie świeczek przed ikoną Matki Boskiej Smoleńskiej
-
Przekazanie przez Parę Prezydencką daru
-
Przemówienie podczas spotkania z przedstawicielami Polonii
-
Spotkanie z Polonią w polskiej Parafii Rzymsko-Katolickiej
-
Spotkanie z Polonią w polskiej Parafii Rzymsko-Katolickiej
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Archiwum Kancelarii Prezydenta RP – Uroczystości w Katyniu – www.prezydent.pl, 17 września 2007