Przejdź do zawartości

2007-09-17: Microsoft wraz z Novellem otworzył wspólne laboratorium

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 września 2007

Jak poinformowały obie firmy w oficjalnym komunikacie prasowym, otwarte właśnie zostało wspólne laboratorium Novella i Microsoftu, którego celem ma być zapewnienie jak najlepszej współpracy między produktami tych firm.

W ramach zawartej 2 listopada 2006 r. pięcioletniej umowy Microsoft-Novell firma Microsoft oferuje certyfikaty uprawniające klientów do subskrypcji usług pomocy technicznej do systemu SUSE Linux Enterprise Server świadczonych bezpośrednio przez Novella. Od dnia zawarcia umowy wykorzystywanych jest już 44% subskrypcji SUSE Linux Enterprise Server z całej puli certyfikatów oferowanych przez Microsoft w ramach umowy o współpracy.

Otwarcie laboratorium Microsoft-Novell

[edytuj | edytuj kod]

Laboratorium powstało w miejscowości Cambridge (stan Massachusetts, USA).

"Placówkę naukowo-badawczą firm Microsoft i Novell ogłaszam oficjalnie za otwartą. Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z Novellem nad tym przedsięwzięciem, zakasujemy rękawy i podejmujemy wytężoną pracę, aby zgodność operacyjna systemów Windows Server i SUSE Linux Enterprise stała się faktem" - powiedział Tom Hanrahan, dyrektor ds. zgodności operacyjnej z systemem Linux w firmie Microsoft..

"Otwarcie placówki jest kolejnym dowodem na to, jak dużą wagę do wzajemnej współpracy przywiązują firmy Novell i Microsoft. Praca nad uzyskaniem zgodności operacyjnej systemów wymaga dyscypliny i oddanego zespołu na tych wartościach będzie opierać się działalność nowej placówki. Nasze laboratorium będzie koncentrować się na wymaganych przez przedsiębiorstwa rozwiązaniach zapewniających zgodność operacyjną systemów"- powiedziała Suzanne Forsberg, dyrektor laboratorium zgodności ze strony Novella.

Placówka będzie ma powierzchnię 232 m2 i stanie się miejscem pracy zespołu złożonego z najlepszych inżynierów firm Microsoft i Novell, których zadaniem będzie zapewnić lepsze współdziałanie systemów Windows Server i SUSE Linux Enterprise. Priorytetem placówki będzie zapewnienie zgodności operacyjnej technologii wirtualizacji oferowanych przez Microsoft i Novella. Dodatkowe prace obejmą zgodne ze standardami zarządzanie systemami, fedrowanie informacji i cyfrowej tożsamości użytkowników oraz zgodność formatów dokumentów biurowych.

Laboratorium jest wyposażone w ponad 80 serwerów opartych na różnych architekturach oraz w sieć pamięci masowej. Firmy Microsoft i Novell będą dążyć do pozyskania współpracy innych dostawców w miarę rozwoju placówki, ponieważ jej celem jest stworzenie heterogenicznego środowiska, które będzie odzwierciedlać istniejące środowiska IT oraz możliwe problemy związane z zapewnieniem zgodności operacyjnej, przed jakimi stoją obecnie przedsiębiorstwa.

BMW i Siemens

[edytuj | edytuj kod]

Ze współpracy skorzystały już firmy BMW i Siemens, które otrzymały od Microsoftu pakiet licencji na produkt Novella, SLED:

Na podstawie dwóch odrębnych umów Microsoft dostarczy firmom BMW i Siemens certyfikaty na trzyletnią subskrypcję priorytetowej pomocy technicznej do systemu SUSE Linux Enterprise Server firmy Novell. Ponieważ dzięki współpracy firm Microsoft i Novell systemy Windows i SUSE Linux Enterprise współdziałają ze sobą, możliwe jest obniżanie ogólnych kosztów utrzymania środowiska IT, zapewnienie ciągłości działania oraz pokonywanie trudności związanych z pracą w środowiskach o mieszanym kodzie źródłowym.

Umowa z firmą Siemens umożliwi jej usprawnienie działalności spółki ISEC - filii przedsiębiorstwa Siemens Enterprise Communications - odpowiedzialnej za tworzenie oprogramowania dla klientów z całego świata, a także za zarządzanie nim. Z uwagi na wykorzystywanie przez jej klientów dużej liczby aktualnych i starszych aplikacji dla systemu Linux, firma Siemens potrzebowała zgodności platform Windows i Linux.

Z kolei umowa zawarta z firmę BMW pozwoli jej oprzeć strategię obsługi posiadanego centrum przetwarzania danych na dwóch dostawcach. Centrum to przetwarza dane na potrzeby użytkowników na całym świecie, obsługuje szereg aplikacji kadrowych, marketingowych i finansowych. Dzięki umowie firma BMW może zarządzać posiadanymi systemami w sposób bardziej wydajny i niezawodny, zwiększyć bezpieczeństwo przyszłych inwestycji w wirtualizację oraz mieć pewność uregulowania kwestii związanych z własnością intelektualną.

Co z tego będzie miała społeczność?

[edytuj | edytuj kod]

"Społeczność open source również na tym skorzysta. Współpraca dotyczy przecież m.in. zapewnienia interoperacyjności pomiędzy zamkniętymi produktami Microsoftu oraz produktami Novella opartymi na open source, jak SUSE Linux. Z samych zasad licencji GPL wynika, że zmiany przez nas wprowadzane w kodzie open source są zwracane do społeczności. Zmodyfikowaliśmy jądro Linuksa, by lepiej współpracowało przy wirtualizacji z zamkniętym oprogramowaniem VMware. Novell jest też producentem oprogramowania zamkniętego, a współpraca z Microsoftem dotyczy np. lepszej dwustronnej obsługi systemów zarządzania cyfrową tożsamością użytkowników (Active Directory oraz eDirectory). Ponieważ nasz produkt w odróżnieniu od AD działa na Linuksie (i to nie tylko na SUSE), więc i tutaj użytkownicy Linuksa skorzystają" - powiedział przedstawiciel Novell Polska.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]