2007-09-17: "Wolne lektury" - internetowa biblioteka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 17 września 2007
Wolnelektury2.JPG

Dziś rozpoczął swoją działalność projekt Wolne Lektury - czyli cyfrowa biblioteka lektur należących do domeny publicznej. Portal udostępnia je w różnych formatach (PDF, TXT, ODT), z licznymi przypisami i komentarzami opracowywanymi przez specjalistów. Dodatkową atrakcją jest system powiązań między tekstami, który pozwala np. łączyć je na podstawie wspólnych motywów literackich, a wkrótce ma się pojawić także możliwość tworzenia własnych zestawów lektur.

Podobne przeznaczenie ma projekt Fundacji Wikimedia - Wikiźródła, które zbierają teksty, do których wygasły prawa autorskie lub są dostępne na wolnej licencji. Wolne Lektury koncentrują się tylko na lekturach, ale jednocześnie chcą stworzyć wokół strony aktywną społeczność:

Cquote1.svg “Wolne Lektury” to portal społecznościowy. To znaczy, że tworzy go specjalnie w tym celu zawiązana społeczność nauczycieli i naukowców, którzy wspólnie opracowują komentarze do lektur, proponują, jakie lektury dodatkowe warto w nim umieścić, i tworzą mapy, dzięki którym łatwiej jest się poruszać między książkami i między motywami literackimi.

Kolejną ważną funkcją naszej biblioteki internetowej jest to, że ma za zadanie aktywizować uczniów i nauczycieli. Tym samym pozostaje w zgodzie z filozofią ruchu wolnej kultury – to znaczy, że nie tylko zapewnia swobodny dostęp do prezentowanych na portalu treści, ale też umożliwia społeczności nauczycielskiej i naukowej, a także uczniom, twórcze działania w oparciu o te treści. Tym właśnie „Wolne Lektury” różnią się od licznych stron z opracowaniami lektur szkolnych – dostarczają narzędzi do pracy z tekstem, a nie gotowych ściąg

Projekt „Wolne Lektury" jest całkowicie niekomercyjny i realizowany pro publico bono. Dlatego tak ważne jest dla nas poparcie udzielone przez wybitne osobistości kultury i nauki. Patronem Honorowym projektu "Wolne Lektury" jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. W Komitecie Honorowym “Wolnych Lektur” zgodzili się uczestniczyć:

Projekt cieszy się także poparciem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich".

Cquote2.svg

— Portal WolneLektury.pl

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]